Radio Białystok | Wiadomości | Do 5 lat więzienia grozi nastolatkowi, który znęcał się nad psem - chłopak usłyszał zarzuty [wideo]

Do 5 lat więzienia grozi nastolatkowi, który znęcał się nad psem - chłopak usłyszał zarzuty [wideo]

autor: Paweł Wądołowski

2.03.2023, 12:26, akt. 3.03.2023, 10:53

Zarzut znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem usłyszał 17-latek z gminy Szczuczyn. Chłopak miał uderzać widłami i kopać psa, a wszystko to nagrywała jego 15-letnia siostra.

fot. KPP Grajewo
fot. KPP Grajewo


0:00
0:00
Do 5 lat więzienia grozi nastolatkowi, który znęcał się nad psem - chłopak usłyszał zarzuty - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rodzeństwo bestialsko znęcało się nad psem 

Do zdarzenia doszło w jednej z miejscowości w gminie Szczuczyn. Chłopak usłyszał już zarzuty - mówi młodszy aspirant Sylwia Gosiewska z grajewskiej policji.


- Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Natomiast o losie 15-latki zdecyduje sąd rodzinny. Kodeks karny przewiduje za to przestępstwo karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu - podkreśla.
Uczniowie Zespołu Szkół w Szczuczynie, którzy uczą się z rodzeństwem nie spodziewali się po nich takiego zachowania.


- Nikt się nie spodziewał, że taka sytuacja w ogóle nastąpi i wszystkim jest przykro, że w ogóle to ktoś zrobił z naszego otoczenia. Bardzo szkoda jest psa. W towarzystwie zachowywali się no nawet w porządku i nikt nie powiedziałby, że takie coś zwierzęciu, by zrobili - mówiła jedna z uczennic.


Psem zaopiekowali się wolontariusze

Pies, nad którym znęcała się para nastolatków z okolic Szczuczyna jest już bezpieczny. Wolontariuszce, która współpracuje z organizacjami opiekującymi się zwierzętami, udało się go odnaleźć i zabezpieczyć.  

Według lekarza z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Grajewie Karola Haraburdy, nastolatki znęcały się nad psem.


- Gdy znaleźliśmy psa był wyraźnie przestraszony. Stwierdziliśmy u niego obrażenia skóry oraz gałki ocznej. Wydaje mi się, że komentarz może być tylko jeden, wszyscy widzieliśmy to nagranie. Zachowanie karygodne. Jeżeli zwierzę było kłute tymi widłami, piszczy, a osoby, które to robią nie wykazują skruchy, a wręcz cieszą się, to nie jest to zachowanie, którego byśmy oczekiwali - zaznaczył.


W czasie badania przez lekarza weterynarii pies uciekł z posesji. W czwartek (2.03) po południu znalazła go wolontariuszka, która współpracuje z kilkoma organizacjami zajmującymi się zwierzętami. 

Jak powiedziała Agata Geilke ze schroniska Pegasus, pies miał widoczne obrażenia i był w złym stanie. Trafił do lekarza weterynarii. Wolontariusze odebrali też z posesji ciężarną suczkę.

W akcji poszukiwania psa brały udział trzy organizacje - DIOZ, Schronisko Pegasus, a także Azyl dla Zwierząt Skrzywdzonych.


Nastolatkowie będą najprawdopodobniej skreśleni z listy uczniów

Teraz także szkoła zastanawia się nad wyciągnięciem konsekwencji - przekazał dyrektor Zespołu Szkół w Szczuczynie Łukasz Kowalski.


- Dołożymy wszelkich starań, aby te osoby poniosły odpowiednie konsekwencje. W tym przypadku, jeżeli chodzi o osobę, która jest osobą nieletnią usunięcie, skreślenie z listy uczniów związane jest z szeregiem procedur - przez opinię samorządu uczniowskiego, poprzez zgodę z zapisami, ze statutem, gdyż nie jest tak łatwo za przysłowiowym "pstryknięciem palca" usunąć nieletnią osobę ze szkoły. Dlatego jestem w stałym kontakcie z kuratorium. Razem wdrażamy odpowiednie procedury, aby uczniów skreślić z listy - poinformował dyrektor.


To uczniowie tej szkoły, którzy zobaczyli filmik u swoich rówieśników przekazali informację pedagog - Paulinie Grabińskiej.


- Przyszły do mnie uczennice i wspomniały o tym, co zaistniało. Poprosiłam je, żeby pokazały mi filmik, żebym mogła przekazać informacje do pana dyrektora. My jako szkoła bardzo często wspominamy po co jest psycholog, pedagog w tej szkole. Zostaliśmy obdarzeni tym zaufaniem i nie mogliśmy postąpić inaczej - mówiła Paulina Grabińska.


W piątek (3.03) sąd zdecyduje, czy 17-latek trafi do aresztu.

| red: bs, mark, wsz, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwójka nastolatków z gminy Szczuczyn udostępniła w Internecie wideo, na którym znęca się nad psem [wideo]

2.03.2023, 07:26

Do 5 lat więzienia grozi 17-latkowi, który znęcał się nad psem. Uderzał go widłami i kopał, a wszystko telefonem nagrywała 15-latka. Chłopak został już zatrzymany i noc spędził za kratami.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok