Radio Białystok | Wiadomości | MSWiA: dopóki Poczobut jest w więzieniu, dopóty będzie zamknięte przejście w Bobrownikach

MSWiA: dopóki Poczobut jest w więzieniu, dopóty będzie zamknięte przejście w Bobrownikach

23.03.2023, 15:04, akt. 15:30

- Na każde kolejne działania reżimu Białorusi przeciwko Polsce, obywatelom Polski lub mniejszości polskiej, będziemy stosowali twarde odpowiedzi - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Źródło: MSWiA / Twitter
Źródło: MSWiA / Twitter

Polska do odwołania zawiesiła ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach 

Decyzję podjęto dwa dni po skazaniu przez białoruski sąd dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński na czwartkowej (23.03) konferencji podkreślił, że strona białoruska otrzymała bardzo czytelny sygnał. 


- Dopóki Andrzej Poczobut jest w więzieniu, dopóty zamknięte będzie przejście w Bobrownikach. Strona białoruska ma pełną jasność co do tego. Jeżeli Andrzej Poczobut jutro zostanie zwolniony, pojutrze będzie otwarte przejście w Bobrownikach - dodał szef MSWiA.


Kamiński zapowiedział też dalsze kroki w razie kolejnych represji. 


- Jeżeli będą podejmowane kolejne działania przeciwko państwu polskiemu, przeciwko obywatelom państwa polskiego czy przeciwko naszym rodakom, którzy są obywatelami Białorusi, będziemy stosowali bardzo twarde odpowiedzi wobec reżimu - podkreślił.


Na listę sankcyjną będą wpisane kolejne osoby związane z reżimem białoruskim

W lutym - po skazaniu Poczobuta przez białoruski sąd na osiem lat więzienia - szef MSWiA polecił służbom przygotowanie wniosków, o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób, związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki, które są odpowiedzialne za represje wobec Polaków na Białorusi.

Mariusz Kamiński przekazał w czwartek (23.03), że w najbliższym czasie lista ta będzie upubliczniona. 

Na prowadzoną przez MSWiA listę sankcyjną wpisywani są ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainę, naruszenia praw człowieka, a także represje w Rosji i na Białorusi. Na listę wpisano dotąd blisko 80 osób lub firm.

Po zamknięciu przejścia w Bobrownikach reżim białoruski wprowadził ograniczenia, przez które polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze.

W odpowiedzi Polska ograniczyła przejazd przez przejście w Kukurykach. Przewoźnicy białoruscy mogą przejeżdżać z Polski na Białoruś i z Białorusi do Polski tylko przez Litwę i Łotwę.

Oprócz przejścia w Kukurykach na granicy Polski z Białorusią działa jeszcze jedno drogowe przejście w Terespolu, na którym odbywa się ruch osobowy. 

W czwartek (23.03) wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zaznaczył, że rząd pracuje nad pomocą dla przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić działalności przez sytuację na granicy.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich przewoźników

18.02.2023, 14:44

Polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Są odprawiani tylko w przejściu granicznym Kukuryki-Koroszczyn - poinformowała w sobotę (18.02) rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.


Białoruś odpowiada na zamknięcie przejścia w Bobrownikach

17.02.2023, 16:33

MSZ Białorusi poinformowało polskiego chargé d’affaires w Mińsku o odpowiedzi na zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach. Wprowadzone zostaną ograniczenia dla polskich przewoźników, kraj ma opuścić oficer łącznikowy Straży Granicznej.


Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach [zdjęcia, wideo]

10.02.2023, 09:34

W Podlaskiem nie działa już żadne drogowe przejście graniczne z Białorusią. O godz. 12:00 do odwołania zamknięto przejście w Bobrownikach.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok