Radio Białystok | Wiadomości | Białoruś odpowiada na zamknięcie przejścia w Bobrownikach

Białoruś odpowiada na zamknięcie przejścia w Bobrownikach

17.02.2023, 16:33, akt. 19:20

MSZ Białorusi poinformowało polskiego chargé d’affaires w Mińsku o odpowiedzi na zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach. Wprowadzone zostaną ograniczenia dla polskich przewoźników, kraj ma opuścić oficer łącznikowy Straży Granicznej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Białoruś reaguje na zamknięcie przejścia

Białoruskie MSZ poinformowało w komunikacie, że liczba pracowników Konsulatu Generalnego Polski w Grodnie powinna zostać zrównana z liczbą pracowników Konsulatu Generalnego Białorusi w Białymstoku.

Polscy przewoźnicy będą mogli wjeżdżać na Białoruś i wyjeżdżać przez dowolne przejścia graniczne dla samochodów ciężarowych, ale tylko na polsko-białoruskim odcinku granicy. Oznacza to, że nie będą oni mogli korzystać z przejść granicznych Białorusi z Litwą i Łotwą.

Białoruskie władze "nie widzą również sensu dalszego przebywania na swoim terytorium oficera łącznikowego Straży Granicznej RP".


Zamknięte przejście w Bobrownikach


W komunikacie opublikowanym po wezwaniu do MSZ Białorusi polskiego chargé d’affaires Krzysztofa Ożanny napisano, że kroki władz białoruskich zostały "poczynione w odpowiedzi" na działania Polski, a Białoruś zastrzega sobie prawo do "poważniejszych kroków" w przypadku "destruktywnych działań" ze strony Polski.

9 lutego Polska zapowiedziała zamknięcie "z uwagi na interes bezpieczeństwa państwa" przejścia granicznego w Bobrownikach, ostatniego działającego w obwodzie grodzieńskim. Dzień wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na 8 lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.Rzecznik polskiego MSZ: analizujemy sytuację

- Analizujemy sytuację w związku z reakcją Białorusi po zamknięciu przejścia w Bobrownikach, każdy scenariusz jest na stole przy tego typu reakcji, spokojnie podejmiemy decyzję w najbliższych dniach - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Białoruskie MSZ poinformowało m.in., że liczba pracowników Konsulatu Generalnego Polski w Grodnie powinna zostać zrównana z liczbą pracowników Konsulatu Generalnego Białorusi w Białymstoku.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina pytany, czy takie ograniczenia rzeczywiście mogą zostać wprowadzone przez Mińsk, przekazał, że potwierdza taką możliwość. Podkreślił, że resort dyplomacji będzie komunikować rozwój sytuacji. "Nasze reakcje będą spokojne i po dokładnym rozważeniu" - dodał Jasina.


Szef MSWiA Mariusz Kamiński o restrykcjach


- Jeżeli władze Białorusi zastosują wobec polskich przewoźników zapowiadane restrykcje, reakcja Polski wobec przewoźników białoruskich będzie identyczna - oświadczył w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
W Podlaskiem zamknięte przejścia z Białorusią

Bobrowniki od ponad roku były jedynym w Podlaskiem działającym drogowym przejściem granicznym z Białorusią, gdzie odbywał się ruch towarowy i osobowy.

Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia granicznego z Białorusią. 9 listopada 2022 r. w związku z kryzysem migracyjnym zamknięto do odwołania największe przejście drogowe z Białorusią - w Kuźnicy. Nieczynne jest też przejście w Połowcach.

Również po stronie białoruskiej, po zamknięciu przejść w Kuźnicy i Bobrownikach, nie ma czynnego przejścia granicznego z Polską. Otwarte dla ruchu osobowego jest przejście Terespol - Brześć. Działa również przejście towarowe Kukuryki - Kozłowicze (obwód brzeski).

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przejście graniczne w Bobrownikach i Kuźnicy zamknięte

16.02.2023, 15:17

Od piątku (10.02) zamknięte jest drogowe przejście z Białorusią w Bobrownikach. Oznacza to, że w Podlaskiem nie można wyjechać na Wschód. Białorusini też nie dostaną się bezpośrednio do naszego regionu, ponieważ od listopada 2021 roku zamknięte jest również przejście w Kuźnicy.


Handlarze z targowiska przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku obawiają się o swoją przyszłość

13.02.2023, 15:45

Nie będzie dodatkowych form wsparcia oprócz tych już obowiązujących. Taka jest odpowiedź urzędników na postulaty i oczekiwania kupców z targowiska przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Obawiają się oni o swoją przyszłość w związku z zamknięciem w miniony piątek (10.02) przejścia drogowego w Bobrownikach, czyli ostatniego takiego przejścia w naszym regionie. Od 9 listopada 2021 roku nieczynne jest też to w Kuźnicy.


Zamknięto przejście graniczne z Białorusią w Bobrownikach [zdjęcia, wideo]

10.02.2023, 09:34

W Podlaskiem nie działa już żadne drogowe przejście graniczne z Białorusią. O godz. 12:00 do odwołania zamknięto przejście w Bobrownikach.


Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach będzie zamknięte

9.02.2023, 10:57

Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek (9.02) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ruch ma zostać zawieszony od godz. 12:00 w piątek (10.02).


Brak turystycznego zainteresowania krajami na wschód od Polski 03.02.2023

3.02.2023, 12:51

Wojna rosyjsko – ukraińska i polityczna sytuacja w Białorusi, spowodowały wstrzymanie turystycznego ruchu do tych państw. W trudnej sytuacji znalazły się również turystyczne biura podróży, organizujące do tej pory wyjazdy na wschód.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok