Radio Białystok | Wiadomości | Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach będzie zamknięte

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach będzie zamknięte

autor: Grzegorz Pilat, Marcin Mazewski, Michał Buraczewski, Wojciech Szubzda, Źmicier Kościn

9.02.2023, 10:57, akt. 19:58

Z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydowałem o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - poinformował w czwartek (9.02) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Ruch ma zostać zawieszony od godz. 12:00 w piątek (10.02).

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Kolejka samochodów osobowych na przejściu w Bobrownikach - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach będzie zamknięte - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Sprzedający na miejskim targowisku w Białymstoku o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białorusini na białostockim Dworcu PKS komentują decyzję o zamknięciu przejścia granicznego - relacja Źmiciera Kościna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O zawieszeniu ruchu szef MSWiA poinformował na Twitterze

Mariusz Kamiński zaznaczył, że decyzja została podjęta z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa.W tym samym czasie minister Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta, polecił podległym mu służbom przygotowanie wniosków, o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki. Chodzi o osoby odpowiedzialne za represje wobec Polaków na Białorusi.

Znajdujące się w województwie podlaskim osobowo-towarowe przejście graniczne Bobrowniki-Bierestowica od listopada 2021 roku było jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska, pozostaje zamknięte przejście w Kuźnicy i w Połowcach na odcinku Podlaskiego Oddziału SG. Natomiast na odcinku Nadbużańskiego Oddziału SG ciągle pozostaje zamknięte przejście w Sławatyczach.


W tej chwili na odcinku granicy z Białorusią działa przejście graniczne w Terespolu, które otwarte jest dla ruchu osobowego oraz przejście Kukuryki-Koroszczyn dla ruchu towarowego. Przejście to jest obsługiwane przez funkcjonariuszy SG w Terespolu. W tej chwili nie ma tam kolejek - powiedziała Anna Michalska.


Kupcy z białostockiego targowiska są załamani decyzją

Jeśli to się szybko nie zmieni, to będzie nasz koniec - tak decyzję o zamknięciu przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach komentują sprzedający na miejskim targowisku w Białymstoku.

W związku z decyzją szefa MSWiA, sprzedający na miejskim targowisku w Białymstoku apelują do prezydenta miasta m.in. o zawieszenie poboru czynszów.

Jak mówią - dzięki temu być może niektórym z nich uda się przetrwać ten kryzys.


Niepokój wśród pracowników agencji celnych w regionie

Decyzja o wstrzymaniu ruchu granicznego na polsko-białoruskim przejściu w Bobrownikach wywołała duży niepokój wśród pracowników agencji celnych w regionie. Przedstawiciele kilku z nich przyjechali do granicznej miejscowości, by zwrócić uwagę na swoją niepewną sytuację.


- Chcemy uzyskać więcej informacji, bo o decyzji dotyczącej ok. 240 osób dowiedzieliśmy się z Twittera. Co teraz będzie dalej? Czy są przewidziane rekompensaty dla nas? Na jak długo jest to zamknięte przejście? Tydzień, dwa, tyle może przetrwamy, ale Kuźnica też miała być na krótko zamknięta. Na razie wszyscy jesteśmy w szoku, mamy łzy w oczach - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska z agencji celnej Terminus.


Utrudnienia czekają też podróżnych przekraczających polsko-białoruską granicę

To będzie wielkie utrudnienie dla podróżnych przekraczających polsko-białoruską granicę - tak decyzję ministra komentują Białorusini na białostockim Dworcu PKS.

Przejście ma zostać zamknięte w piątek (9.02) od godz. 12.00. Wielu podróżnych dowiadywało się o tej decyzji dopiero od reportera Polskiego Radia Białystok.

9 listopada 2021 roku - z powodu kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej - zawieszono odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy. Straż Graniczna informowała wówczas, że strona polska została zmuszana do takich działań, w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej.

Z danych Straży Granicznej wynika, że w styczniu na przejściu granicznym w Bobrownikach Straż Graniczna odprawiła w kierunku do Polski 55 014 osób, a na kierunku z Polski do Białorusi 55 310 osób. Średnio na dobę funkcjonariusze SG odprawiali ponad 3,5 tys. osób w obu kierunkach.

W całym ubiegłym roku na przejściu w Bobrownikach odprawiono w obu kierunkach ponad 1,2 mln osób.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mag, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mija rok od ataku cudzoziemców na granicę i polskie służby w Kuźnicy

16.11.2022, 07:25

Była to największa próba sforsowania granicy przez migrantów z Białorusi. Dokładnie w środę (16.11) mija rok od ataku cudzoziemców na granicę i polskie służby w okolicach Kuźnicy.


Minął rok od zawieszenia ruchu granicznego na przejściu z Białorusią w Kuźnicy

9.11.2022, 10:04

W środę (11.09) minął rok od zamknięcia dla ruchu drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Powodem był kryzys migracyjny na tej granicy. Ruch został wówczas czasowo zawieszony, ale taka sytuacja utrzymuje się do dziś. W regionie czynne jest jedynie sąsiednie przejście graniczne w Bobrownikach.


Kolejki ciężarówek przed przejściem w Bobrownikach

28.10.2022, 13:10

Do 32 godzin czekają w piątek (28.10) kierowcy aut ciężarowych na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok