Radio Białystok | Wiadomości | Kolejki ciężarówek przed przejściem w Bobrownikach

Kolejki ciężarówek przed przejściem w Bobrownikach

28.10.2022, 13:10, akt. 13:18

Do 32 godzin czekają w piątek (28.10) kierowcy aut ciężarowych na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa.

Kolejki do przejścia granicznego w Bobrownikach, fot. Marcin Mazewski
Kolejki do przejścia granicznego w Bobrownikach, fot. Marcin Mazewski

Na początku tygodnia kolejki były nieco krótsze, ale od środy zaczęły rosnąć i utrzymują się na poziomie przekraczającym dobę. W piątek rano w kolejce czeka 580 aut. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na Białoruś po odprawie wyjechało 127 ciężarówek. 

Od ponad 11 miesięcy Bobrowniki są jedynym w tym regionie drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r. z powodu kryzysu migracyjnego zawieszono odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.

Przez wiele tygodni w Bobrownikach utrzymywały się – sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania – kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później - wprowadzony w połowie kwietnia br. - zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Ruch przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie.

Od połowy maja ruch się zwiększył, czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się długie kolejki, które utrzymywały się przez ponad dwa miesiące. Ruch ponownie zaczął maleć pod koniec lipca. 

Od września kolejka znowu zaczęła rosnąć, w weekendy czas oczekiwania na odprawę sięga lub przekracza 24 godziny.

źródło: PAP | red: sp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok