Radio Białystok | Wiadomości | Funkcjonariusze SG dotarli do materiału, który pokazuje jak wygląda rekrutacja tzw. "kurierów" [wideo]

Funkcjonariusze SG dotarli do materiału, który pokazuje jak wygląda rekrutacja tzw. "kurierów" [wideo]

autor: Wojciech Szubzda

27.04.2023, 19:41, akt. 28.04.2023, 10:33

Podlascy strażnicy graniczni dotarli do filmu, z którego można się dowiedzieć, jak wygląda proces rekrutacji tzw. "kurierów", którzy przewożą migrantów. Na filmie instrukcje wydaje osoba, która mówi po rosyjsku.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Funkcjonariusze SG dotarli do materiału, który pokazuje jak wygląda rekrutacja tzw. "kurierów" - relacja Wojciech Szubzda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na nagraniu słuchać m.in. jak i za ile kurierzy mają przewozić migrantów spod polsko-białoruskiej granicy.

To nagranie - według Straży Granicznej - potwierdza, że presja migracyjna na polsko-białoruskiej granicy jest sztucznie wytworzona przez białoruski reżim.

Na zamieszczonym w internecie wideo słuchać osobę, która po rosyjsku przedstawia warunki przewozu migrantów spod polsko-białoruskiej granicy do Niemiec. Tłumaczy tzw. kurierom, że jeśli zgodzą się na przewóz, to dostaną lokalizację, skąd będą musieli odebrać cudzoziemców. Wskazuje, że będą to tereny zalesione lub wiejskie drogi w okolicach Białegostoku.Dalej słychać kolejne instrukcje.


- Jeśli wziąłeś do samochodu ludzi, to musisz mi przesłać wideo. Musimy mieć pewność, że są u ciebie w samochodzie. Po ok. 7-8 godzinach, bo tyle liczy trasa, dojeżdżasz do punktu, gdzie ich wysadzasz. To zwykle pod granicą z Niemcami - tłumaczy organizator przemytu ludzi.


Osoba, która wydaje instrukcje, ma świadomość, że to nielegalne, bo sama mówi o tym na nagraniu. Dodaje, że przewożona osoby nie będą miały ze sobą dokumentów, a na terenie Unii Europejskiej są nielegalnie.

- Możesz jechać, jakim chcesz samochodem, swoim, wynajętym. Możesz ich przewozić nawet rowerem, koniem i wozem. Ważne, żebyś ich dowiózł z punktu A do B - mówi na filmie mężczyzna.

Według kpt. Krystyny Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej nagranie potwierdza, że w nielegalny proceder zaangażowane są służby białoruskie.


- Po raz kolejny potwierdziło się, że cały proceder nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy jest sztucznie wywołany oraz nadzorowany przez białoruskie służby i grupy przestępcze z nimi współpracujące. Jest to niezwykle dochodowy, nielegalny interes. Czerpią z niego zyski organizatorzy i służby białoruskie - mówi kpt. Krystyny Jakimik-Jarosz.


Za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy grozi do 8 lat więzienia. Od początku roku Straż Graniczna zatrzymała 250 osób zaanagażowanych w ten nielegalny proceder. To trzy razy więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku.

| red: ad, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


132 osoby próbowały dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

27.04.2023, 10:26

132 osoby próbowały w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek (27.04) na Twitterze Straż Graniczna.


Wyższe kary dla cudzoziemców za pomocnictwo w nielegalnej migracji

24.04.2023, 17:26

Cudzoziemcy za organizację i pomocnictwo w nielegalnej migracji mogą dostać zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen nawet na 10 lat - podkreśla Straż Graniczna. W tym roku tylko na granicy polsko-białoruskiej zatrzymanych zostało 230 takich "organizatorów", w tym 214 cudzoziemców.


SG poinformowała służby białoruskie o osobie, która potrzebuje pomocy - nie zareagowali

28.12.2022, 17:44

Straż Graniczna poinformowała służby białoruskie o zauważonej w środę (28.12) po białoruskiej stronie granicy leżącej osobie, która wymaga pomocy, ale Białorusini nie zareagowali - podał w komunikacie Podlaski Oddział SG.


Prowokacja na polsko-białoruskiej granicy - w okolicach zapory Białorusini porzucili ciało zmarłej osoby

21.12.2022, 18:13

To kolejna prowokacja na polskiej granicy - po białoruskiej stronie w okolicach zapory Białorusini porzucili ciało zmarłej osoby. Informuje o tym podlaski oddział Straży Granicznej i wskazuje, że białoruska propaganda oskarża o to Polaków.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok