Radio Białystok | Wiadomości | SG poinformowała służby białoruskie o osobie, która potrzebuje pomocy - nie zareagowali

SG poinformowała służby białoruskie o osobie, która potrzebuje pomocy - nie zareagowali

28.12.2022, 17:44, akt. 18:03

Straż Graniczna poinformowała służby białoruskie o zauważonej w środę (28.12) po białoruskiej stronie granicy leżącej osobie, która wymaga pomocy, ale Białorusini nie zareagowali - podał w komunikacie Podlaski Oddział SG.

Polsko-białoruska granica na rzece Świsłocz w miejscowości Mostowlany, 02.02.2020, fot. Jarosław Iwaniuk
Polsko-białoruska granica na rzece Świsłocz w miejscowości Mostowlany, 02.02.2020, fot. Jarosław Iwaniuk

SG uważa, że ta sytuacja może być ponownie wykorzystana do oskarżania strony polskiej przez Białoruś.

"Dziś (28.12.2022 r.) podczas porannego patrolowania granicy polsko – białoruskiej przy rzece granicznej Świsłocz zauważono po białoruskiej stronie prawdopodobnie leżącą osobę. Natychmiast poinformowano służby białoruskie, które do tej pory nie podjęły interwencji" - podał Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Podkreślono, że zawsze kiedy polskie służby widzą po białoruskiej stronie granicy osoby potrzebujące pomocy, telefonicznie informują stronę białoruską i proszą o interwencję i udzielenie pomocy takiej osobie.


Tak było i tym razem. Po zauważeniu przez polski patrol, że po tamtej stronie granicy leży ktoś, kto prawdopodobnie potrzebuje pomocy, poinformowano natychmiast służby białoruskie - podano w komunikacie.


SG poinformowała także, że we wskazane Białorusinom miejsce, tamtejsza służba przyjechała po około godzinie, jednak służby nie wysiadły z samochodu, nie podjęły na miejscu żadnych czynności i odjechały. Wskazano także, że po upływie pół godziny na miejsce przyszło dwóch białoruskich żołnierzy, ale oni również nie podjęli żadnych prób pomocy leżącej osobie. "Nie sprawdzili funkcji życiowych leżącego człowieka, wykonali zdjęcia i nagrania, a następnie oddalili się w głąb Białorusi" - czytamy w komunikacie.

Polska Straż Graniczna dodała, że monitoruje to zdarzenie.


Strona białoruska zamiast natychmiast udzielić pomocy potrzebującej osobie, z pewnością przygotowuje się do kolejnego nieprawdziwego, propagandowego przekazania informacji o całym zdarzeniu, tak jak ma to w zwyczaju. Białorusini będą preparować kolejne nieprawdziwe informacje, które niby dotyczą działań polskich służb, a które mają miejsce wyłącznie po stronie białoruskiej - napisał w komunikacie Podlaski Oddział SG.


Przed tygodniem Straż Graniczna - po komunikacie służb białoruskich - wydała oświadczenie ws. ciała Syryjczyka, które zostało znalezione po białoruskiej stronie zapory. SG oświadczyła wtedy, że ciało to było podrzucone przez białoruskie służby, a cała sytuacja to prowokacja, której celem jest oskarżenie strony polskiej.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces w związku ze zniszczeniem ogrodzenia na granicy z Białorusią odbędzie się nie w Sokółce, a w Warszawie

28.12.2022, 16:46

Nie sąd w Sokółce, a w Warszawie rozpozna sprawę 13 osób oskarżonych w związku ze zniszczeniem fragmentu ogrodzenia - zasieków z drutu ostrzowego - zbudowanego na granicy z Białorusią.


Obywatele Etiopii próbowali przedostać się z Białorusi do Polski

28.12.2022, 08:48

39 cudzoziemców próbowało we wtorek (27.12) nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Etiopii – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnych czterech tzw. kurierów nielegalnych imigrantów.


Za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna na granicy z Białorusią

26.12.2022, 09:22

Ma to wzmocnić ochronę polsko-białoruskiej granicy. Najpóźniej za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników na granicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok