Radio Białystok | Wiadomości | Za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna na granicy z Białorusią

Za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna na granicy z Białorusią

autor: Wojciech Szubzda

26.12.2022, 09:22, akt. 09:27

Ma to wzmocnić ochronę polsko-białoruskiej granicy. Najpóźniej za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników na granicy.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Gotowe są już trzy pierwsze odcinki bariery elektronicznej na polsko-białoruskiej granicy o łącznej długości 55 km z zaplanowanych 206 km. Po świętach będą oddawane kolejne fragmenty. 

Mimo że nie ma jeszcze pełnej zapory elektronicznej, to już teraz wzmacnia to ochronę i ogranicza nielegalną migrację - mówi rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. 


Dla nas najważniejsza jest linia granicy. Kamery ustawione są po stronie polskiej, ale tak, żeby widzieć linię granicy. Nawet jeśli ktoś jest przy barierze, to my już ten ruch rejestrujemy i wiemy, że ktoś może chcieć nielegalnie próbować przekroczyć granicę - mówi por. Anna Michalska.


Każdą taką próbę odnotowuje straż graniczna w Centrum Nadzoru w Białymstoku i może wysłać patrol w konkretne miejsce na granicy. 

Porucznik Anna Michalska uważa, że to bariera elektroniczna jest kluczowa w ochronie granicy, bo dzięki temu funkcjonariusze dokładnie wiedzą, co się dzieje przy granicy

Budowa całej bariery elektronicznej kosztuje prawie 350 mln zł. Docelowo ma zabezpieczyć 206 km polsko-białoruskiej granicy. Będzie wyposażona w ok. 3 tysięcy kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 400 km kabli detekcyjnych. Bariera elektroniczna będzie budowana również na granicy z obwodem kaliningradzkim.| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 30-kilometrowa kolejka tirów przed przejściem granicznym w Bobrownikach

25.12.2022, 10:07

Wciąż utrzymuje się wielokilometrowa kolejka ciężarówek przed przejściem granicznym z Białorusią w Bobrownikach.


Rzeczniczka SG: Ktoś podszywa się pod Straż Graniczną, rozsyła nieprawdziwe komunikaty o otwarciu przejścia w Kuźnicy

24.12.2022, 15:45

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy jest ciągle zamknięte i na razie nie ma planów jego otwarcia - tak polska SG odpowiada na nieprawdziwe informacje, jakoby miały być przywrócone odprawy na tym przejściu, nieczynnym od ponad trzynastu miesięcy.


Ponad stu cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

24.12.2022, 09:51

103 cudzoziemców próbowało w piątek (24.12) nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Somalii i Jemenu – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnych trzech tzw. kurierów nielegalnych imigrantów.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok