Radio Białystok | Wiadomości | Ponad stu cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

Ponad stu cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

24.12.2022, 09:51, akt. 09:53

103 cudzoziemców próbowało w piątek (24.12) nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Somalii i Jemenu – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnych trzech tzw. kurierów nielegalnych imigrantów.

źródło: twitter.com/Straz_Graniczna
źródło: twitter.com/Straz_Graniczna

Kierowców pochodzących z Ukrainy i Białorusi zatrzymano w okolicach Narewki. Przyjechali oni trzema samochodami po czternastu cudzoziemców, obywateli Afganistanu i Iranu - podała SG w sobotę rano na Twitterze. Od początku roku na granicy z Białorusią zatrzymano blisko 400 osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy.

Z danych SG wynika, że do tej pory w grudniu odnotowano 1160 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie 15,3 tys.

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowe są już jej trzy pierwsze odcinki o łącznej długości 55 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Trwają odbiory techniczne kolejnych. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Od 1 lipca na Podlasiu obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pontonem przez Świsłocz - cudzoziemcy chcieli dostać się nielegalnie do Polski

23.12.2022, 09:02

Kolejni cudzoziemcy próbowali dostać się nielegalnie do Polski. W czwartek (22.12) chciało tak zrobić 66 cudzoziemców - m.in. obywatele Egiptu - podała w piątek Straż Graniczna.


Prowokacja na polsko-białoruskiej granicy - w okolicach zapory Białorusini porzucili ciało zmarłej osoby

21.12.2022, 18:13

To kolejna prowokacja na polskiej granicy - po białoruskiej stronie w okolicach zapory Białorusini porzucili ciało zmarłej osoby. Informuje o tym podlaski oddział Straży Granicznej i wskazuje, że białoruska propaganda oskarża o to Polaków.


Obywatele m.in. Egiptu, Iranu, Afganistanu i Syrii chcieli nielegalnie dostać się do Polski

21.12.2022, 09:22

26 cudzoziemców próbowało we wtorek (20.12) nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski; większość w okolicach Czeremchy - podała SG w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera nielegalnych imigrantów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok