Radio Białystok | Wiadomości | Społecznicy chcą upamiętnić księdza Stanisława Suchowolca

Społecznicy chcą upamiętnić księdza Stanisława Suchowolca

autor: Edyta Wołosik

16.05.2023, 13:26, akt. 14:38

W związku z przypadającą w czerwcu 40. rocznicą święceń kapłańskich duchownego społecznicy poinformowali o planach na nowy pomnik, który ma upamiętnić kapelana białostockiej "Solidarności”.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Nowy pomnik upamiętniający księdza Stanisława Suchowolca - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak mówi Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych: "ten dzień pragniemy uczcić wybudowaniem nowego pomnika na jego grobie; będzie to pomnik z granitu z płaskorzeźbą jego postaci; był moim kapelanem i leży mi na sercu to żeby pozostał w pamięci wszystkich ten piękny i szlachetny chłopak".

Ksiądz Stanisław Suchowolec po ukończeniu III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku w 1977 roku wstąpił do seminarium. 11 czerwca 1983 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Został wikariuszem w parafii pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, rodzinnej wsi ks. Jerzego Popiełuszki. Od listopada 1984 roku odprawiał Mszę Świętą za Ojczyznę oraz opiekował się rodziną księdza Jerzego Popiełuszki. 

Został kapelanem Konfederacji Polski Niepodległej w Białymstoku oraz podziemnej Solidarności, a także duszpasterzem Komisji Interwencji i Praworządności.

Ksiądz Stanisław Suchowolec zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku w pożarze na plebanii kościoła Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku. Wciąż nie są znane okoliczności jego śmierci.

Inicjatorzy wymiany pomnika na grobie duchownego (znajdującego się przy tym kościele w Dojlidach) chcą też, by radni przyjęli stanowisko uznające księdza Patronem Odzyskanej Wolności.

Pierwsze prokuratorskie śledztwo w sprawie śmierci księdza Stanisława Suchowolca zakończyło się w 1989 roku ustaleniem, że przyczyną pożaru był zepsuty grzejnik elektryczny. Całkowicie pominięto jednak wątek polityczny i fakt, że miały miejsce liczne groźby pod adresem Stanisława Suchowolca ze względu na jego działalność w ówczesnej opozycji, a nim samym interesowała się SB. 

Postępowanie podjęto ponownie dwa lata później. Po zasięgnięciu nowej opinii biegłych prokuratura oceniła, iż pożar plebanii był "zbrodniczym podpaleniem" i doszło do zabójstwa. 23 sierpnia 1993 r. ponownie umorzyła jednak to śledztwo, tym razem z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa.

| red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku upamiętniono 33. rocznicę niewyjaśnionej śmierci ks. Stanisława Suchowolca

30.01.2022, 15:51

Mszą i złożeniem kwiatów upamiętniono w niedzielę w Białymstoku 33. rocznicę niewyjaśnionej śmierci kapelana białostockiej "Solidarności" ks. Stanisława Suchowolca, który zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 r. w pożarze na plebanii.


Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku

12.06.2021, 08:00

Złożeniem kwiatów i przemarszem - zamiast dorocznego biegu - upamiętniono w sobotę (12.06) w Białymstoku kapelana białostockiej Solidarności ks. Stanisława Suchowolca, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze plebanii w białostockich Dojlidach 30 stycznia 1989 r.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok