Radio Białystok | Wiadomości | Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku

Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku

12.06.2021, 08:00, akt. 14:28

Złożeniem kwiatów i przemarszem - zamiast dorocznego biegu - upamiętniono w sobotę (12.06) w Białymstoku kapelana białostockiej Solidarności ks. Stanisława Suchowolca, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze plebanii w białostockich Dojlidach 30 stycznia 1989 r.

Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zamiast dorocznego biegu był przemarsz 

Uroczystości zorganizował Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku (WiR). Wzięli w nich udział m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, przedstawiciele IPN, harcerze, uczniowie.

Przed pandemią, od kilku lat był organizowany w Białymstoku bieg "Droga do wolności" upamiętniający ks. Suchowolca. W sobotę, zamiast biegu, uczestnicy uroczystości symbolicznie przeszli spod kościoła Niepokalanego Serca Maryi na Dojlidach, przy którym znajduje się grób ks. Suchowolca i gdzie duchowny pracował, do pobliskiego parku. Wcześniej modlono się w tym kościele, przy grobie kapłana złożono kwiaty, zapalono znicze.


Ks. Suchowolec był przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki 

Ks. Stanisław Suchowolec (1958-1989) przyjaźnił się z błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszką. Ks. Suchowolec przez pierwsze lata po święceniach, pracował w rodzinnej parafii ks. Popiełuszki w Suchowoli. Z Suchowoli był przeniesiony do parafii w Dojlidach, gdzie odprawiał msze za ojczyznę.

Ksiądz Stanisław Suchowolec jest dzisiaj dla nas, dla młodych, a także osób, które trochę interesują się naszą historią, takim symbolem walki o wolność, ale także o prawdę. Prawdę, która jest i dzisiaj też niewygodna ze względów różnych

 - mówiła Urszula Gierasimiuk z IPN w Białymstoku.

Przypomniała, że ks. Jerzy Popiełuszko był dla ks. Suchowolca autorytetem, przyjacielem, ks. Suchowolec wykonywał jego duchowy testament. Gierasimiuk dodała, że ks. Suchowolec jest też symbolem i jedną z ofiar walki władzy komunistycznej z kościołem.

"Wchodzi do takiego panteonu bohaterów, który wyznacza nam drogę do wolności" - dodała. Przypomniała, że w homiliach ks. Suchowolec "otwarcie występował przeciwko władzy komunistycznej, przeciwko brutalnemu traktowaniu robotników", pomagał opozycjonistom.


Paszkowski: nie wątpimy, że prawda zostanie ujawniona

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że okoliczności śmierci ks. Suchowolca, "głosiciela idei Solidarności" będą wyjaśnione, bo uroczystości upamiętniające tę postać to "stałe wezwanie" do wyjaśnienia "do końca" tej śmierci. 

To jest takie zobowiązanie naszego państwa, które do dnia dzisiejszego nie zostało jeszcze zrealizowane, ale nie wątpimy, że prawda zostanie w pełnym całokształcie ujawniona, wyjaśniona 

- powiedział wojewoda. 

Dodał także, że upamiętniając postać ks. Suchowolca edukuje się młode pokolenie o historii Polski, osób walczących o wolność i niepodległość, także roli kościoła w tym zakresie.

My musimy głośno mówić o tym, co się stało, musimy żądać wyjaśnienia tego co się stało tak, żebyśmy mogli postawić winnych przed sądem i należycie ukarać, o ile to jest w ogóle możliwe 

- mówił marszałek Artur Kosicki.


Śledztwo w sprawie śmierci ks. Suchowolca

Wciąż jednoznacznie nie ustalono okoliczności śmierci ks. Suchowolca. Pierwsze śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku, zakończyło się 16 czerwca 1989 r. ustaleniem, że przyczyną pożaru na plebanii był zepsuty grzejnik elektryczny. Śledztwo umorzono. Pominięto w nim jednak całkowicie wątek polityczny i fakt, że miały miejsce liczne groźby pod adresem duchownego ze względu na jego działalność w ówczesnej opozycji, a nim samym interesowała się SB.

Postępowanie podjęte zostało na nowo 22 października 1991 roku. Po zasięgnięciu nowej opinii biegłych, ówczesna Prokuratura Wojewódzka w Białymstoku oceniła, iż pożar plebanii był "zbrodniczym podpaleniem" i doszło do zabójstwa. 23 sierpnia 1993 r. ponownie umorzyła jednak to śledztwo, tym razem z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa.

Nowych dowodów, które pozwoliłyby podjąć to śledztwo na nowo, szukał od wielu lat pion śledczy IPN, w szerszym postępowaniu dotyczącym istnienia zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, którym przypisuje się m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji, stanowiące zbrodnie komunistyczne.

Niespełna cztery lata temu kilka wątków tego obszernego postępowania, dotyczącego związku przestępczego działającego w MSW, analizowanych było w Referacie Śledczym w Bydgoszczy - Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Prowadzono tzw. czynności sprawdzające przed ewentualnym podjęciem śledztwa na nowo - w kierunku popełnienia zbrodni komunistycznej (w rozumieniu zapisów ustawy z 1998 roku o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu).

Podstaw do takiego podjęcia śledztwa nie udało się jednak znaleźć, akta historyczne sprawy zostały zwrócone Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku.


źródło: PAP | red: maj, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zaprezentowano wizualizację architektoniczną muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

11.06.2021, 16:15

Prosta, ascetyczna forma przypominająca przydrożną kapliczkę, kruszywa miejscowych materiałów jako budulec - takie są założenia projektowe Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które ma powstać w jego rodzinnej wsi Okopy.


W Białymstoku upamiętniono 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca

31.01.2021, 15:23

W Białymstoku upamiętniono w niedzielę (31.01) 32. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan miejscowej "Solidarności" zginął w pożarze plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku, ale okoliczności jego śmierci nie udało się ostatecznie wyjaśnić do dziś.


31 lat temu zginął kapelan białostockiej Solidarności - ks. Stanisław Suchowolec

26.01.2020, 07:53

Mszą świętą i złożeniem kwiatów białostoczanie, przedstawiciele władz i dawnej opozycji antykomunistycznej uczcili w niedzielę (26.01) 31. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca.


"Droga do wolności" - bieg upamiętniający księdza Stanisława Suchowolca

11.05.2019, 07:40

Upamiętnienie ks. Stanisława Suchowolca tak, by dotrzeć można było też do młodego pokolenia – to główny cel biegu "Droga do wolności", który w sobotę (11.05) odbył się w Białymstoku. Wzięło w nim udział ponad 200 osób. W tym roku minęła 30. rocznica śmierci duchownego.


"Chcemy znać prawdę". 30 lat mija od wciąż niewyjaśnionej śmierci ks. Stanisława Suchowolca

30.01.2019, 07:46

Mija 30. rocznica niewyjaśnionej dotąd, tragicznej śmierci księdza Stanisława Suchowolca.


30. rocznica śmierci ks. Stanisława Suchowolca

27.01.2019, 10:52

Mszą świętą i złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę w Białymstoku 30. rocznicę niewyjaśnionej dotąd, tragicznej śmierci księdza Stanisława Suchowolca. Kapelan białostockiej "Solidarności" zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 r. w pożarze na plebanii.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok