Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: Kolejna próba przekroczenia granicznej rzeki

Straż Graniczna: Kolejna próba przekroczenia granicznej rzeki

17.05.2023, 09:11, akt. 09:31

Między innymi obywatele Senegalu, Sri Lanki i Nepalu - 75 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w środę rano (17.05) Straż Graniczna.

Granica na rzece Świsłocz, fot. Joanna Szubzda
Granica na rzece Świsłocz, fot. Joanna Szubzda

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że odnotowano kolejną próbę przekroczenia granicznych rzek. We wtorek funkcjonariusze SG z placówki w Krynkach zatrzymali dwóch obywateli Kamerunu, którzy przeprawili się wpław przez Świsłocz.

SG poinformowała, że cudzoziemcy na terytorium Białorusi przedostają się z Rosji, gdzie przylatują bezpośrednio z krajów swojego pochodzenia.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie ponad 9,5 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski, migranci pochodzili z ponad 40 krajów. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - łącznie ponad 1,5 tys.

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.


Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży. Prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.


Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy  państwowej na terenie województwa.

Według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej pasem drogi granicznej jest obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna świętuje 32. rocznicę istnienia

16.05.2023, 15:43

Strażnicy graniczni obchodzą 16 maja Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku mijają 32 lata od tego wydarzenia.


88 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

15.05.2023, 09:16

88 cudzoziemców próbowało w niedzielę (14.05) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii, Pakistanu, Kuby i Etiopii - podała SG w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera nielegalnych migrantów.


Migranci zaatakowali polskie służby w okolicach Białowieży [wideo]

12.05.2023, 09:29

Straż Graniczna podała, że w czwartek (11.05) 107 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Egiptu. 33 z tych osób na widok polskich patroli zawróciły na stronę białoruską.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok