Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie w Pałacu Prezydenckim dotyczące funkcjonowania szkół białoruskich w Polsce

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim dotyczące funkcjonowania szkół białoruskich w Polsce

26.05.2023, 18:44, akt. 19:01

Była to okazja, by w Pałacu Prezydenckim porozmawiać o problematyce funkcjonowania białoruskich szkół w Polsce. Szef Kancelarii Prezydenta Minister Grażyna Ignaczak-Bandych oraz Minister Wojciech Kolarski w czwartek (25.05) spotkali się z dyrekcją liceów z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce i Bielsku Podlaskim oraz przedstawicielami organizacji białoruskiej mniejszości narodowej.

fot. Marek Borawski/KPRP
fot. Marek Borawski/KPRP

Od kilku tygodni polscy Białorusini zbierają podpisy pod petycją w obronie dotychczasowego charakteru tych mniejszościowych placówek.

Prosiliśmy Kancelarię o wsparcie naszego stanowiska w rozmowach z Ministerstwem Edukacji i Nauki - mówi jeden z uczestników spotkania prezes Związku Białoruskiego w RP Eugeniusz Wappa.


- Kancelaria Prezydenta będzie z uwagą śledziła tę sprawę. Zwróciliśmy się z prośbą o rozmowę Kancelarii z władzami oświatowymi, by problem interpretacji prawa był rozstrzygnięty i obie placówki działały na dotychczasowych zasadach - informuje Eugeniusz Wappa.


Rodzice i dyrekcja II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wraz z przedstawicielami organizacji białoruskich w Polsce protestują przeciwko forsowanym przez Podlaskie Kuratorium Oświaty zmianom do statutów białoruskich liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Zmiany te pozwoliłyby uczniom nie uczęszczać na obowiązkowe w tych szkołach zajęcia z języka białoruskiego. 

Głos w sprawie zabrała również liderka białoruskich sił demokratycznych Światłana Cichanouska, która zwróciła się z apelem do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w obronie białoruskich szkół na Podlasiu.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Protest w obronie białoruskich liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce 15.05.2023

15.05.2023, 16:31

Obawiają, że działania urzędników doprowadzą do faktycznej likwidacji szkolnictwa białoruskiego w Polsce. Rodzice i dyrekcja II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wraz z przedstawicielami organizacji białoruskich w Polsce apelują do Podlaskiego Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby nie wprowadzały zmian do statutów białoruskich liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Zmiany te umożliwiłyby rezygnację z nauki białoruskiego i obowiązku przystąpienia do matury z tego języka na każdym etapie nauczania.


Podlaski Kurator Oświaty: Uczeń ma prawo do pobierania nauki języka mniejszości narodowej, jak również rezygnacji z niej

15.05.2023, 16:18

Obowiązkowe lekcje języka białoruskiego w liceach z dodatkową nauką tego języka naruszają "zasadę dobrowolności” - uważa Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka.


Rodzice i dyrekcja szkół nie chcą zmian w nauczaniu języka białoruskiego na Podlasiu

14.05.2023, 18:12

Rodzice i dyrekcja II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wraz z przedstawicielami organizacji białoruskich w Polsce apelują do Kuratorium Oświaty w Białymstoku i Ministerstwa Edukacji i Nauki, aby nie wprowadzały zmian do statutów białoruskich liceów w Bielsku Podlaskim i Hajnówce.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok