Radio Białystok | Wiadomości | 79 lat temu Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych ponad 400 mieszkańców Tykocina

79 lat temu Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych ponad 400 mieszkańców Tykocina

autor: Grzegorz Pilat

27.05.2023, 19:58, akt. 28.05.2023, 06:58

Te dramatyczne zdarzenie dotknęło niemal każdą rodzinę w mieście. Mija 79 lat od wywózki przez Niemców do obozów koncentracyjnych ponad 400 mieszkańców Tykocina.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Uroczystości związane z rocznicą wywózki przez Niemców do obozów koncentracyjnych części mieszkańców Tykocina - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

27 maja 1944 roku hitlerowcy wypędzili z domów całe rodziny i skierowali na Plac Czarnieckiego pod pretekstem sprawdzenia dokumentów. Wkrótce ciężarowe samochody załadowane ludźmi odjeżdżały co kilka godzin z miasta. W Tykocinie zostali tylko starcy i małe dzieci. W sumie z obozach zginęło blisko 160 osób.

W uroczystej mszy świętej na cmentarzu w Tykocinie, przy pamiątkowym krzyżu odbyła się msza święta, w której wzięli udział m.in. starsi mieszkańcy.

Jak mówią, pamiętają te dramatyczne wydarzenie.


Rano Niemcy szli po kolei po każdym domu i zganiali wszystkich na plac przy pomniku. Niby mieli sprawdzać dokumenty. U mnie zginął ojciec, dziadek i brat dziadka, który był księdzem. Matka i ciotka wróciły do Tykocina. Miałem wtedy 9 lat - opowiada jeden z zebranych na uroczystości mężczyzna.


Proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak podkreśla, że obchody to godne uczczenie tamtych dramatycznych chwil.


To jest wpisywanie się w pamięć dziesięcioleci i bardzo się cieszę, że taka tradycja istnieje. Chcemy tę pamięć kultywować - mówi proboszcz ks. Jarosław Stefaniak.


Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński dodaje, że wywózki dotknęły prawie każdą rodzinę w mieście.


Prawie wszystkie rodziny straciły swoich bliskich. Dlatego te uroczystości są ważne szczególnie, żeby to się nie zatarło i w historii Tykocina nie zostało zapomniane - wyjaśnia Mariusz Dudziński.


W ramach uroczystości w Muzeum w Tykocinie można było zobaczyć film dokumentalny pt. „Duśka” o dr Wandzie Półtawskiej. Film „Duśka” opowiada o kobiecie, która przeżyła eksperymenty medyczne w obozie koncentracyjnym Ravensbrück.

| red: pp, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


75. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego - uroczystości w Białymstoku

25.05.2023, 13:40

Uroczystość słowno-muzyczna i apel pamięci - m.in. w taki sposób białostoczanie oddali w czwartek (25.05) hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. W tym roku mija 75 lat od jego rozstrzelania.


80. rocznica śmierci łączniczki Armii Krajowej Jadwigi Dziekońskiej

19.05.2023, 14:23

O bohaterach trzeba pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom wiedzę o ich życiu - mówią uczestniczy uroczystości w Zespole Szkół Technicznych im. generała Władysława Andersa w Białymstoku. Uczczono tam pamięć łączniczki Armii Krajowej Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia”.


Mija 79 lat od Bitwy o Monte Cassino

18.05.2023, 13:13

Jest uznawana za jedną z najbardziej zaciętych i krwawych walk w czasie II wojny światowej. Mija 79 lat od Bitwy o Monte Cassino.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok