Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Andrzej Maziewski z Uniwersytetu w Białymstoku nagrodzony przez Komitet Fizyki PAN

Prof. Andrzej Maziewski z Uniwersytetu w Białymstoku nagrodzony przez Komitet Fizyki PAN

autor: Aneta Gałaburda

6.06.2023, 10:20, akt. 10:34

Prof. dr hab. Andrzej Maziewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał nagrodę Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za rok 2022. Został uhonorowany „za stworzenie na Uniwersytecie w Białymstoku rozpoznawalnego w skali światowej ośrodka naukowego. Naukowcy zajmują się w nim zaawansowanymi badaniami nanostruktur z materiałów magnetycznych dla zastosowań w nowoczesnej elektronice”.

fot. Bartosz Matejko, Politechnika Warszawska
fot. Bartosz Matejko, Politechnika Warszawska

Prof. dr hab. Andrzej Maziewski jest kierownikiem i założycielem zespołu. W 1976 roku utworzył Pracownię Fizyki Magnetyków, która rozwinęła się w Zakład, a następnie w Katedrę na Wydziale Fizyki UwB. Obecnie Katedra Fizyki Magnetyków posiada unikatową w skali światowej bazę aparaturową. Profesor Andrzej Maziewski był współzałożycielem krajowej sieci naukowej .

Nagroda Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk została ustanowiona w 2018 roku. Jest przyznawana za działalność naukową i organizacyjną osobom zasłużonym mającymi szczególne osiągnięcia dla rozwoju nauk fizycznych. Prof. Maziewski wyróżnienie odebrał podczas uroczystości, jaka odbyła się na Politechnice Warszawskiej.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Marlena Borowska otrzymała brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

5.06.2023, 18:55

Sopranistka, założycielka i kierownik Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach Marlena Borowska otrzymała brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To jedno z najcenniejszych wyróżnień w dziedzinie artystycznej.


Profesor Tadeusz Pilch doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

31.05.2023, 15:33

Prof. Tadeusz Pilch, wybitny polski pedagog, otrzymał w środę (31.05) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To dwudziesty drugi tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.


Znany białostocki chirurg prof. Zbigniew Puchalski uhonorowany przez swoich wychowanków

18.05.2023, 14:34

Wychował dziesiątki specjalistów, a teraz jego wychowankowie organizują dla niego specjalną uroczystość. Znany białostocki chirurg profesor Zbigniew Puchalski będzie gościem honorowym międzynarodowej konferencji naukowej "Zdarzenia niepożądane w chirurgii małoinwazyjnej" w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok