Radio Białystok | Wiadomości | Na granicy z Białorusią będzie dużo więcej patroli - strażników wesprze wojsko

Na granicy z Białorusią będzie dużo więcej patroli - strażników wesprze wojsko

11.08.2023, 10:39, akt. 11:04

Dzięki dodatkowym żołnierzom na granicy z Białorusią będzie dużo więcej patroli i będą gęściej rozstawione - podkreśliła rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. W sumie działania SG na tej granicy będzie wspierać około cztery tysięce żołnierzy, a także 500 policjantów ze sprzętem.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na wniosek komendanta głównego SG skierował dodatkowych żołnierzy do patrolowania granicy z Białorusią. Obecnie działania SG na tej granicy wspiera ok. dwa tysięcy żołnierzy. Komendant wnioskował o kolejny tysiąc, ale - jak poinformował wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik - na granicę pojedzie jednak dwa tysiące żołnierzy.

Rzeczniczka SG wyjaśniła, że w sumie do dyspozycji SG będzie cztery tysiące żołnierzy, a także 500 policjantów ze sprzętem. Por. Michalska zaznaczyła, że to SG wyznacza pozostałym formacjom konkretne zadania oraz miejsce i czas ich pełnienia jako służba odpowiedzialna za całą operację ochrony granicy.

Głównym zadaniem żołnierzy jest patrolowanie pogranicza bezpośrednio przy linii granicy. Rzeczniczka SG podkreśliła, że dzięki barierze elektronicznej, która zapewnia monitoring granicy, wiadomo, gdzie jest największe ryzyko zagrożeń.

Dodatkowi żołnierze będą pełnić służbę zarówno w województwie podlaskim, jak i w województwie lubelskim. Jak stwierdziła por. Michalska, dzięki temu wsparciu patroli będzie dużo więcej i będą gęściej rozstawione. Żołnierze, funkcjonariusze SG i policjanci pozostają w stałej łączności.

Rzeczniczka SG tłumaczyła też, jak wygląda wsparcie ze strony policjantów. 


Za racji tego, że mają podobne uprawnienia do nas, pomagają także w zatrzymywaniu organizatorów nielegalnej migracji i zatrzymywaniu migrantów - powiedziała rzeczniczka.


Dodała, że dużym wsparciem jest też policyjny sprzęt. Do patroli obok sprzętu SG wykorzystywane są policyjne łodzie i śmigłowce. Do dyspozycji SG są też armatki wodne Tajfun oraz cztery wozy specjalne TUR. Są także policyjni przewodnicy z psami służbowymi i patrole konne.


Wsparcie służb jest dla nas bardzo ważne. Również tych, które nie są z nami na granicy, a z którymi mamy bieżącą wymianę informacji - dodała rzeczniczka SG.


źródło: PAP | red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policjanci wspierają Straż Graniczną - monitorują z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej. Byliśmy razem z nimi na patrolu [zdjęcia, wideo]

9.08.2023, 11:56

Wspólne patrole mają zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo na wschodniej granicy Polski. Policyjni lotnicy wspierają Podlaski Oddział Straży Granicznej monitorując z powietrza rejon granicy polsko-białoruskiej. Jak mówią funkcjonariusze - takie loty policyjnym helikopterami z białostockich Krywlan odbywają się praktycznie codziennie.


Dodatkowi żołnierze trafią na granicę polsko-białoruską

8.08.2023, 11:04

Szef MON Mariusz Błaszczak polecił realizację wniosku Komendanta Straży Granicznej i wysłanie dodatkowych żołnierzy wydzielonych do patrolowania pogranicza polsko-białoruskiego oraz uczestniczących w operacji "Bezpieczne Podlasie" - poinformował we wtorek (8.08) resort obrony.


Komendant Główny SG wystąpił o tysiąc dodatkowych żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej

7.08.2023, 15:11

Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga wystąpił o przesunięcie na przejście polsko-białoruskie dodatkowej grupy tysiąca żołnierzy. Uzasadnił, że ma to związek ze wzrostem liczby prób nielegalnego przekroczenia tego odcinka granicy. Wniosek skierowano do kierownictwa resortu obrony.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok