Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przeszedł III Marsz Równości

Ulicami Białegostoku przeszedł III Marsz Równości

23.09.2023, 07:42, akt. 17:26

Kilkaset osób wzięło udział w III Marszu Równości zorganizowanym w sobotę (23.09) w Białymstoku. Tym razem jego trasa omijała ścisłe centrum miasta; policja, która znacznymi siłami zabezpieczała przemarsz, nie odnotowała incydentów.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku przeszedł III Marsz Równości - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uczestnicy białostockiego Marszu Równości zebrali się w Parku im. Dziekońskiej i stamtąd doszli na ulicę Piastowską, idąc Poleską i Towarową, nieco inaczej w stosunku do trasy pierwotnie ogłoszonej przez organizatorów. Zmiany - konsultowane z policją - związane były z bezpieczeństwem uczestników i zagrożeniem kontrmanifestacjami.

"Równość, miłość, akceptacja" - krzyczeli uczestnicy, grała muzyka. Wśród tęczowych flag i parasoli widać było również flagi ukraińskie i białoruskie, na tablicach i banerach hasła m.in. "wolność, równość, tolerancja", "miłość do planety i drugiej kobiety", "dumne, wściekłe, niepodległe" (po polsku i białorusku), "kocham, wspieram, akceptuję" czy "rodzina to relacja, nie orientacja".

Zanim marsz ruszył, jedna z jego organizatorek Helena Świrydziuk dziękowała wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział mimo - jak to ujęła - złej famy pierwszego Marszu Równości w Białymstoku (odbył się w lipcu 2019 roku, doszło wtedy do poważnych zamieszek). "Idziemy dalej, szerzymy miłość" - mówiła.

Prosiła jednak, by - ze względów bezpieczeństwa - po zakończeniu marszu jego uczestnicy wracali w grupach i mieli schowane wszystkie "tęczowe emblematy".

"Jesteśmy dzisiaj tutaj, żeby zamanifestować nasze istnienie i nieustępliwie walczyć o równe prawa. Bo Marsz Równości, poza pięknym, kolorowym wydarzeniem, to przede wszystkim nieposłuszeństwo obywatelskie, protest i nasza niezgoda na aktualną sytuację osób LGBT w Polsce" - mówiła inna z organizatorek Maria Zadykowicz ze stowarzyszenia "Tęczowy Białystok".

"To frustrujące, że kolejny rok musimy skandować te same hasła, że chcemy czuć się bezpiecznie w naszym własnym mieście Białymstoku, że chcemy móc bez strachu kochać i okazywać tę miłość, że nie chcemy być nazywani plagą, zarazą, że chcemy po prostu równych praw" - podkreślała. Mówiła, że wszyscy uczestnicy są "częścią" Białegostoku, mają prawo kochać kogo chcą i spokojnie żyć w mieście.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że według szacunków funkcjonariuszy, w III Marszu Równości wzięło udział ok. 700 osób. W trakcie przemarszu nie zanotowano incydentów. Policja zabezpieczała nie tylko czoło i tył grupy, ale również boki marszu. Na zakończenie organizatorzy dziękowali funkcjonariuszom.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku, z 20 lipca 2019 r., odbywał się pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Był legalny, ale towarzyszyło mu kilka kontrmanifestacji, których uczestnicy kilkakrotnie próbowali go zablokować. Doszło do zamieszek, w stronę uczestników marszu rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa, policja musiała użyć gazu, by zaprowadzić porządek.

Funkcjonariusze ustalili ponad 140 osób, które w trakcie marszu popełniły różne przestępstwa i wykroczenia. Kilka spraw zakończyło się aktami oskarżenia i prawomocnymi wyrokami skazującymi m.in. za chuligański napad na nastolatka, który przyszedł na marsz i czynną napaść na interweniujących policjantów.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Białegostoku przeszedł II Marsz Równości [zdjęcia]

9.10.2021, 07:50

Ok. 2 tys. osób wzięło udział w II Marszu Równości zorganizowanym w sobotę (9.10) w Białymstoku. Policja znacznymi siłami zabezpieczała przemarsz na całej jego trasie.


Rok więzienia w zawieszeniu i dozór kuratora za rzucenie w policjantów kostką brukową podczas Marszu Równości

22.03.2021, 15:56

Na rok więzienia w zawieszeniu i konieczność zapłaty na cel społeczny 3 tys. zł świadczenia pieniężnego skazał w poniedziałek (22.03) Sąd Rejonowy w Białymstoku młodego mężczyznę oskarżonego m.in. o czynną napaść na policjantów w czasie Marszu Równości. Skazany był uczestnikiem kontrmanifestacji. Wyrok nie jest prawomocny.


Marsz Równości w Białymstoku [zdjęcia cz. 2]

21.07.2019, 16:17

W sobotę, 20 lipca po południu ulicami Białegostoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości.


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości [zdjęcia cz. 1, wideo]

21.07.2019, 16:16

Marsz przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę 20 lipca. Wzięło w nim udział około 800 osób. Od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok