Radio Białystok | Wiadomości | Warsztaty z robienia karmników
Uczyli się nie tylko budować własny karmnik dla ptaków, ale przede wszystkim w jaki sposób prawidłowo je zimą dokarmiać. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielnych (26.11) warsztatach budowania karmników w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
- Zanim zdecydujemy się na budowę lub zakup karmnika, warto dowiedzieć się, w jaki sposób dokarmiać ptaki tak, by im nie zaszkodzić - tłumaczył podczas warsztatów Kamil Borowski z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Są cztery zasady, których należy przestrzegać. Po pierwsze - pokarm musi być świeży. Po drugie - to, co dobre dla człowieka nie jest dobre dla ptaków, dlatego nie należy wkładać do karmnika resztek z obiadu. Po trzecie - ptaków nie dokarmiać chlebem i po czwarte - karmnik trzeba sprzątać - tłumaczył uczestnikom Kamil Borowski.
Czarny, niełuskany i niesolony słonecznik oraz kule tłuszczowe to najlepsze czym możemy w mroźne dni poczęstować ptaki.
Z kolei sam karmnik nie jest skomplikowaną konstrukcja. Musi składać się z podstawy i daszka i powinien być umieszczony w taki sposób, by nie dostały się do niego koty.
Uczą się zawodu i przy okazji pomagają zwierzętom. Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze w ramach kursów stolarskich robią budy dla psów ze schroniska i karmniki dla ptaków.
Mierzą, ważą, obrączkują i próbują zaobserwować nowe prawidłowości. Studenci biologii Uniwersytetu w Białymstoku wraz z innymi ośrodkami w Polsce prowadzą zimową akcję dokarmiania i obserwowania ptaków.
Co roku wraz z nadejściem zimy wraca temat dokarmiania zwierząt - zarówno tych małych, jak i dużych.
W Białymstoku rozpoczął się sezon zimowego dokarmiania ptaków. Do akcji mogą włączyć się też mieszkańcy miasta.
Początek wiosny to czas, kiedy ptaki już na dobre wróciły z ciepłych krajów, wszystko rozkwita, jest słonecznie i co ważne zwierzęta mają już mniejsze problemy ze znalezieniem pożywienia.