Radio Białystok | Wiadomości | "Czy pamiętasz ten Białystok?" Trwa realizacja nowego projektu filmowego Cezarego Chwicewskiego

"Czy pamiętasz ten Białystok?" Trwa realizacja nowego projektu filmowego Cezarego Chwicewskiego

autor: Andrzej Bajguz

9.12.2023, 07:40, akt. 10:30

Jak wyglądał i brzmiał Białystok w latach 80-tych, 90-tych i na początku dwutysięcznych? Chce to pokazać w filmie białostocki artysta Cezary Chwicewski i prosi mieszkańców miasta o archiwalne nagrania video na taśmach VHS.

Cezary Chwicewski, fot. Marcin Gliński
Cezary Chwicewski, fot. Marcin Gliński

W tym dokumencie zobaczymy dawne prywatki, koncerty, kluby, bazary czy autobusy uchwycone kamerą.

“Chyba mam to nagrane na VHS” - takie zdanie pada często na rodzinnych uroczystościach czy spotkaniach dawnych znajomych.

Na pewno gdzieś to mamy… Wątpliwie dziś zabawną przyśpiewkę wujka zza świątecznego stołu. Domówkę, na której kolega z kamerą uchwycił pierwsze “powłóczyste spojrzenia” w kierunku naszej sympatii. Dumną młodą mamę, która obecnie tuli w ramionach swoje wnuczęta. Ręce babci lepiące nasze ulubione pierogi, do smaku których wracamy dziś tylko wspomnieniami. Na pewno mamy gdzieś to nagranie z koncertu, na który wymknęliśmy się bez wiedzy rodziców, a niegdyś ulubiony klub to już tylko niszczejący budynek bez najemcy.

Cezary Chwicewski zadebiutował w 2011 roku filmem “ Takie coś jest możliwe tylko w Białymstoku” (podbijając tym samym polski Internet setkami tysięcy wyświetleń).

Do tej pory stworzył kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reklamowych, angażując w nich takie nazwiska jak Krystyna Czubówna, Tomasz Knapik, prof. Jan Miodek czy Ewa Kasprzyk.

Jego działania doceniają nie tylko lokalne instytucje jak np. TEDxBiałystok, ale m.in. Greenpeace, czy gdański Instytut Kultury Miejskiej, czy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W 2017 roku Cezary Chwicewski otrzymał tytuł Osobowość Roku w kategorii Kultura.

Podlasie jest często punktem odniesienia w twórczości Chwicewskiego. Nie inaczej będzie przy okazji jego kolejnego projektu, do którego zaprasza mieszkańców Białegostoku.

“ Chcę zachęcić ludzi do podzielenia się swoimi domowymi archiwami VHS. Dawny Białystok, jego nieistniejąca często infrastruktura i architektura, uliczna moda, szyldy sklepów, spotkania towarzyskie, uchwycone anegdoty, rozmowy, wydarzenia, koncerty” - mówi artysta. Sam Chwicewski, znany także jako DJ Czarek, od lat związany z białostocką sceną undergroundową, szczególnie wyróżnia artystyczne oblicza dawnego Białegostoku:

“ Lata 90-te to rozkwit białostockiej kultury, wielu zespołów, artystycznych formacji skupionych wokół miejsc, których już nie ma. Kluby przy ul. Białówny, Pięknej, Ryskiej - te kultowe niegdyś miejsca przyciągały do siebie ludzi o podobnych wartościach. Lokale dawnego Białegostoku nie były tylko miejscami do wypicia piwa i przekrzykiwania się przez gwar, żeby porozmawiać. W obecnych czasach trudno jest zaobserwować podobne zjawisko - nie ma już subkultur. Nie ma już takiej integracji wokół wspólnych idei. Takiego Białegostoku już nie ma” - przekonuje Cezary.

Chwicewski zauważa, że okres przedświąteczny jest idealnym momentem na odszukanie domowych kaset.


Zajrzyjmy do swoich piwnic czy domków działkowych, na strych czy do tej jednej szuflady, do której chowamy rzeczy, z którymi nie wiadomo co zrobić, bo może kiedyś coś się naprawi, coś może się przyda, może.. Może właśnie teraz jest doskonała okazja, żeby przywrócić pamięć naszym archiwum VHS. Powrócić do tego, co kiedyś było tak istotnym, by to uwiecznić, a dziś figuruje jako zapomniane i niedostępne, bo wielu z nas nie ma już magnetowidów - zachęca Czarek.


Sam zainteresowany na brak magnetowidów nie może narzekać.


W związku z tym projektem zgromadziłem dziewięć magnetowidów. Wciąż pamiętam jakie wrażenie zrobiło na mnie otwieranie przesyłki z fabrycznie nowym, nieużywanym odtwarzaczem, zakupionym na internetowej aukcji. Praca z nowym/ starym sprzętem, po wielu próbach działania na wyeksploatowanych, często uszkodzonych magnetowidach to czysta przyjemność. Jeden z egzemplarzy poświęciłem na kasety, które wymagają oczyszczenia np.z pleśni. Przechowywanie taśm w nieodpowiednich, nieogrzewanych pomieszczeniach wiąże się z ryzykiem ich trwałego uszkodzenia. Podłoże ferromagnetyczne taśmy utlenia się i rozmagnesowuje - mówi Cezary Chwicewski.


Udostępnienie artyście kaset wideo to przede wszystkim współtworzenie tego wyjątkowego projektu, ale także wymierna korzyść:


Wykorzystane w filmie nagrania zostaną zwrócone zarówno w oryginalnej, jak też zdigitalizowanej formie - deklaruje Cezary Chwicewski.


Film powstaje dzięki Stypendium Artystycznemu Prezydenta Białegostoku.

W sprawie przekazania kaset wideo i materiałów należy kontaktować się mailowo czypamietasztenbialystok@gmail.com lub przez telefon 694 608 668.

Premiera filmu w lutym 2024 roku.

źródło: mat. org. | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mural "Wyślij pocztówkę dla babci" powrócił na ścianę wieżowca przy ul. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku [zdjęcia]

31.07.2023, 18:49

Babcia Eugenia ponownie patrzy swoim ciepłym okiem na Białystok. Na wieżowcu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie ponownie odsłonięto mural „Wyślij pocztówkę dla babci”.Białostoccy twórcy otrzymali stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku

18.01.2023, 19:28

16 osób dostało pieniądze z budżetu Białegostoku na realizację swoich pomysłów. Prezydent miasta wręczył w środę (18.01) stypendia artystyczne.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok