Radio Białystok | Wiadomości | Mural "Wyślij pocztówkę dla babci" powrócił na ścianę wieżowca przy ul. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku [zdjęcia]

Mural "Wyślij pocztówkę dla babci" powrócił na ścianę wieżowca przy ul. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku [zdjęcia]

autor: Ryszard Minko

31.07.2023, 18:49, akt. 19:02

Babcia Eugenia ponownie patrzy swoim ciepłym okiem na Białystok. Na wieżowcu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie ponownie odsłonięto mural „Wyślij pocztówkę dla babci”.

Mural "Wyślij pocztówkę dla babci i dziadka", fot. Sylwia Krassowska
Mural "Wyślij pocztówkę dla babci i dziadka", fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Mural "Wyślij pocztówkę dla babci" powrócił na ścianę wieżowca przy ul. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To jedno z najbardziej charakterystycznych malowideł w regionie, które na czas remontu na ponad rok zniknęło z elewacji budynku.


Bardzo się cieszymy, że babcia wróciła. Przekaz jest ten sam. Tu chodziło o relacje międzyludzkie, o pamiętaniu o babci i o byciu blisko, bo dobrze wiemy, że fajnie mieć kogoś, na kim można polegać, jak nam się noga powinie, porozmawiać, czy coś pożyczyć. Bardzo się cieszymy, że babcia będzie swoimi dobrymi oczami patrzyła z góry na Białystok - mówi Cezary Chwicewski, jeden z organizatorów Up To Date Festival i inicjator akcji "Wyślij pocztówkę dla Babci".


To wielkie dzieło z wielkim przesłaniem - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. 


Tutaj mamy coś większego niż mural. Mamy pewną ideę, przedstawienie, jakie jest nasze województwo, pokazanie nie tylko osoby, która była komuś bliska, ale także pokazanie ducha i charakteru naszego regionu - podkreśla marszałek.


Z powrotu muralu cieszy się też dziennikarz Polskiego Radia Białystok, a prywatnie wnuk babci Eugenii Andrzej Bajguz.


Z całą naszą rodziną bardzo cieszymy się, że znowu możemy uśmiechnąć się do uśmiechniętej babci, prababci, mamy. A swoją drogą myślę, że teraz ulica Skłodowskiej-Curie będzie najporządniejszą ulicą w Białymstoku, bo nikt nie zdecyduje się, jak sądzę, popełnić jakiejkolwiek niegodziwości, bo przecież babcia patrzy - żartuje Andrzej Bajguz.


Wielkoformatowy mural powstał w 2019 roku jako jedna z inicjatyw festiwalu Up To Date. Malowidło usunięto ponad rok temu z powodu kompleksowego remontu budynku, a jego odtworzenie stanęło pod znakiem zapytania z powodów prawnych związanych z rygorystycznym planem zagospodarowania przestrzennego. Okazało się jednak, że możliwe było jego legalne odtworzenie na podstawie innych przepisów.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Słynny mural z babcią Eugenią wróci na ścianę biurowca w Białymstoku

11.07.2023, 15:35

"Wyślij pocztówkę dla Babci” - na ścianę remontowanego biurowca urzędu marszałkowskiego w centrum Białegostoku wróci jeden z najbardziej rozpoznawalnych podlaskich murali. Marszałek Województwa i pomysłodawcy muralu ogłosili we wtorek (11.07), że jest możliwość legalnego odtworzenia malowidła, które za kilka tygodni powinno ponownie zdobić budynek przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 14.


Kiedy wróci mural "Wyślij pocztówkę do babci"?

25.05.2023, 14:04

Po roku od deklaracji wreszcie jest wniosek o możliwość odtworzenia lubianego przez białostoczan muralu z Babcią Eugenią, który zdobił elewację wieżowca w centrum Białegostoku.


W Białymstoku zniknął mural z babcią Eugenią

23.03.2022, 07:18

"Wyślij pocztówkę do babci” - jeden z najważniejszych murali w Podlaskiem zniknął z reprezentatywnej ściany wieżowca w centrum Białegostoku. Trwa remont budynku należącego do Urzędu Marszałkowskiego i malowidło zakrywa warstwa ocieplenia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok