Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zniknął mural z babcią Eugenią

W Białymstoku zniknął mural z babcią Eugenią

autor: Ryszard Minko

23.03.2022, 07:18, akt. 09:56

"Wyślij pocztówkę do babci” - jeden z najważniejszych murali w Podlaskiem zniknął z reprezentatywnej ściany wieżowca w centrum Białegostoku. Trwa remont budynku należącego do Urzędu Marszałkowskiego i malowidło zakrywa warstwa ocieplenia.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
W Białymstoku zniknął mural z babcią Eugenią - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zakrywająca wstydliwie twarz babcia Eugenia przypadła do gustu białostoczanom, dla których stała się jednym z ciekawszych symboli miasta. Wszyscy pytani przez nas mieszkańcy podkreślają, że mural niósł bardzo ciepłe przesłanie i nie wyobrażają sobie, by zniknął na trwałe.

Między innymi dlatego już przed rokiem marszałek województwa Artur Kosicki zapowiedział, że po zakończeniu prac mural będzie odmalowany. Jednak na przeszkodzie stoją zapisy uchwalonego w 2019 roku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi na tym terenie nie ma miejsca na taką sztukę, bowiem planiści znacznie ograniczyli paletę dopuszczalnych barw. Zgodnie z planem dopuszczalne jest tam wykorzystanie maksymalnie trzech kolorów. Tymczasem "Babcia Eugenia" jest zdecydowanie bardziej kolorowa.

Wkrótce jednak może nastąpić przełom w tej sprawie, tak by mural faktycznie mógł wrócić na swoje miejsce zgodnie z prawem. Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej zapowiedziała, że rozpoczną się prace nad zmianą zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tak, by umożliwić legalne odmalowanie muralu na tej samej ścianie wieżowca w centrum Białegostoku.

To decyzja na którą czekali inicjatorzy muralu, który powstał w 2019 roku jako element akcji promującej popularny festiwal muzyki elektronicznej Up To Date. Jak mówi dyrektor kreatywny festiwalu Cezary Chwicewski, mural powstał po to, by poprzez sztukę w przestrzeni publicznej mówić o niezwykle ważnych, ale zaniedbywanych relacjach z bliskimi. Zapowiada, że mural wróci, niewykluczone jednak, że w lekko zmienionej formie.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ul. Skłodowskiej

23.04.2021, 18:31

Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ulicy Skłodowskiej nawet na dwa lata. Tyle może potrwać remont budynku, związany z koniecznym dociepleniem, a to jest równoznaczne z zakryciem malowidła. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wydał w tej sprawie oświadczenie.


"Babcia Gienia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

31.03.2022, 00:01

Malarsko oddane zdjęcie babci Gieni - mural na ścianie wieżowca przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku można było podziwiać przez ostanie parę lat. Jednak trwa remont budynku należącego do Urzędu Marszałkowskiego i malowidło zakrywa warstwa ocieplenia. Władze obiecują, że mural "Wyślij pocztówkę do babci" wróci na swoje miejsce.


"Wyślij pocztówkę do babci" – mural i akcja Up to Date Festival w Białymstoku [zdjęcia]

5.06.2019, 15:27

Mural przedstawiający babcię z napisem "Wyślij pocztówkę do babci", który odsłonięto we wtorek w centrum Białegostoku, ma zachęcać do pamiętania o najbliższych. To społeczna akcja organizatorów Up to Date Festival, który po raz 10. odbędzie się w Białymstoku we wrześniu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok