Radio Białystok | Wiadomości | "Wyślij pocztówkę do babci" – mural i akcja Up to Date Festival w Białymstoku [zdjęcia]

"Wyślij pocztówkę do babci" – mural i akcja Up to Date Festival w Białymstoku [zdjęcia]

5.06.2019, 15:27, akt. 18:18

Mural przedstawiający babcię z napisem "Wyślij pocztówkę do babci", który odsłonięto we wtorek w centrum Białegostoku, ma zachęcać do pamiętania o najbliższych. To społeczna akcja organizatorów Up to Date Festival, który po raz 10. odbędzie się w Białymstoku we wrześniu.

Mural Up To Date "Wyślij pocztówkę do Babci", fot. Monika Kalicka
Mural Up To Date "Wyślij pocztówkę do Babci", fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
"Wyślij pocztówkę do babci" – mural i akcja Up to Date Festival w Białymstoku - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mural na budynku przy ul. Skłodowskiej 14

Mural zajmuje fasadę kilkunastopiętrowego budynku przy ul. Skłodowskiej 14. Niegdyś mieścił się tam rektorat Uniwersytetu w Białymstoku, obecnie budynek należy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Mural przedstawia uśmiechniętą babcię w kwiecistej chustce na głowie spoglądająca spomiędzy palców dłoni, która zakrywa część jej twarzy. To portret 90-letniej pani Eugenii.

Dyrektor artystyczny festiwalu Up to Date Cezary Chwicewski wyjaśnił we wtorek na konferencji prasowej, że festiwal łączy nie tylko różne gatunki muzyczne jak rap, ambient i techno, ale łączy też starszych ludzi z muzyką, która wydawałoby się, nie ma z nimi nic wspólnego. Ale festiwal – jak dodał – potrafi "sprowadzić to do wspólnego mianownika".

- Z jednej strony mamy techno, a z drugiej strony mamy miłość do babci i utrzymywanie więzów międzypokoleniowych – tego, żeby ludzie pamiętali o sobie i żeby ze sobą byli. Bo tak naprawdę, jak pomyślimy, to najbliżsi są najważniejsi w życiu – mówił Cezary Chwicewski.

Stąd pomysł na akcję, która w tym roku ma swoją drugą odsłonę, czyli "Wyślij pocztówkę do babci". W ramach akcji organizatorzy Up to Date przygotowują pocztówki i znaczki, które podczas festiwalu będzie można uzupełnić i wysłać. Przygotowano ponad 3 tys. pocztówek, w ubiegłym roku – jak powiedział Chwicewski – wysłano 2 tys. takich pocztówek.

Festiwal to nie tylko dobra muzyka

Jak mówił na konferencji prasowej Maciej Dymalski z firmy, która jest głównym partnerem projektu i we współpracy z którą powstał pomysł na mural, festiwal to nie tylko dobra muzyka, ale też promowanie pozytywnych wartości w społeczeństwie.

- Festiwal uczy nas tego, żeby być otwartym na innych, wspierać, być zawsze w kontakcie – powiedział i dodał, że cieszy się, że jego firma może być częścią tego przedsięwzięcia.

Podobnego zdania są władze miasta i województwa, które wspierają festiwal. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że Białystok, który słynie z murali, ma teraz mural z "dobrym przesłaniem".

Z kolei Edyta Mozyrska, dyrektor departamentu kultury, promocji i sportu w Urzędzie Miejskim w Białymstoku mówiła, że Up to Date to nie tylko festiwal, ale też działania w ciągu roku, które "łączą pokolenia".

Tegoroczny festiwal odbędzie się na początku września w Białymstoku w kilku lokalizacjach. Wystąpi ok. 50 zespołów i muzyków tworzących muzykę elektroniczną i hip-hop. Do tej pory organizatorzy ogłosili już część artystów, to m.in. Goldie, Rrose, Electric Indigo czy zespół Syny.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny historyczny mural w Wiźnie

1.05.2019, 12:46

Pojedynkujący się wzrokiem mjr Władysław Raginis i gen. Heinz Guderian, a za ich plecami ruszający do szarży żołnierze na tle mapy rejonu Wizny - tak będzie wyglądał najnowszy mural w Wiźnie.


W Białymstoku powstał mural Zenka Martyniuka [zdjęcia, wideo]

17.04.2019, 14:30

Zenon Martyniuk zaprezentował swój mural w Białymstoku.


Mini-robotnicy na murach Białegostoku - wszystko w ramach Underground/Independent

23.03.2019, 08:29

Wrocław ma swoje krasnale, a Białystok mini-murale przedstawiające robotników miejskich.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok