Radio Białystok | Wiadomości | Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ul. Skłodowskiej

Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ul. Skłodowskiej

autor: Olga Gordiejew

23.04.2021, 18:31, akt. 24.04.2021, 11:29

Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ulicy Skłodowskiej nawet na dwa lata. Tyle może potrwać remont budynku, związany z koniecznym dociepleniem, a to jest równoznaczne z zakryciem malowidła. Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wydał w tej sprawie oświadczenie.

Mural Up To Date "Wyślij pocztówkę do Babci", fot. Monika Kalicka
Mural Up To Date "Wyślij pocztówkę do Babci", fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Lubiany przez białostoczan mural "Wyślij pocztówkę do babci" może zniknąć z wieżowca przy ul. Skłodowskiej - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oświadczenie marszałka województwa ws. muralu 

Nie wiadomo, kiedy dokładnie rozpocznie się remont ściany, ale marszałek województwa Artur Kosicki zapowiada, że po remoncie mural wróci na swoje miejsce. W związku z dyskusją medialną wokół muralu "Wyślij pocztówkę do babci" wydał oświadczenie, w którym zadeklarował nie tylko chęć odtworzenia malowidła, ale też sfinansowana go z budżetu województwa. Zapowiada też, że "jeśli odtworzenie muralu z Babcią Eugenią będzie wymagać podjęcia kroków formalno-prawnych, które nie leżą po stronie urzędu marszałkowskiego, deklaruje swoje pełne wsparcie i zaangażowanie".

                

Pełna treść oświadczenia marszałka Artura Kosickiego:


Białystok, 23.04.2021 r.

 

Oświadczenie

 

W ostatnich dniach w przestrzeni medialnej rozgorzała dyskusja na temat muralu z Babcią Eugenią i jego dalszymi losami. Moją intencją jako marszałka województwa jest to, żeby mural ten dalej cieszył mieszkańców Białegostoku i całego regionu.

Ściana budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku została bezpłatnie użyczona pod mural „Wyślij pocztówkę do babci” przez samorząd województwa Stowarzyszeniu Pogotowie Kulturalno-Społeczne. Przedstawiciele stowarzyszenia zostali poinformowani o tym, że mural będzie mógł widnieć na ścianie budynku tylko przez określony czas, ponieważ remont tego obiektu był już od dawna zapowiadany. Stowarzyszenie zgodziło się na te warunki, podpisując stosowną umowę.

Remont oraz termomodernizacja budynku urzędu są niezbędne ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz ochronę środowiska. W czasie prac niestety mural zniknie ze ściany. Zależy mi jednak na tym i dołożę wszelkich starań, by wrócił on po przeprowadzonym remoncie na swoje pierwotne miejsce. Rozmawiałem o tym już pół roku temu z prezesem Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne Jędrzejem Dondziłło i zadeklarowałem nie tylko odtworzenie muralu, ale też sfinansowanie go z budżetu województwa.

Jeśli odtworzenie muralu z Babcią Eugenią będzie wymagać podjęcia kroków formalno-prawnych, które nie leżą po stronie urzędu marszałkowskiego, deklaruję swoje pełne wsparcie i zaangażowanie w tym względzie.

Remont budynku przy ul. Skłodowskiej będzie trwać około dwóch lat. Jestem przekonany, że jest to odpowiedni czas na to, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości i przygotować się do powrotu muralu na swoje miejsce.

Artur Kosicki

Marszałek Województwa PodlaskiegoBiałostoczanie przyznają, że polubili Babcię z muralu i żałują, nawet jej czasowego zniknięcia z krajobrazu miasta.

Mural "Wyślij pocztówkę do babci!" powstał w czerwcu 2019 roku w ramach Festiwalu Up To Date. Jest częścią oficjalnego szlaku białostockich murali. To dzieło artystów z warszawskiego Good Looking Studio, wykonane na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD.

Babcia, widniejąca na ścianie budynku nie jest postacią fikcyjną, to babcia naszego redakcyjnego kolegi Andrzeja Bajguza - 90-letnia pani Eugenia.


źródło: wrotapodlasia.pl | red: mag, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W centrum Kolna powstanie pierwszy w mieście mural

18.04.2021, 13:00

Pierwszy mural w Kolnie ma powstać w centrum miasta. Na ścianie budynku przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Sobieskiego będziemy mogli zobaczyć najsłynniejszego mieszkańca Kolna.


"Podlasie muralami stoi" - duchowy przewodnik turystyczny

31.01.2021, 09:41

Z pandemicznych spacerów po mieście najpierw powstawały spontaniczne zdjęcia i wpisy na profilu Facebookowym, a po pewnym czasie zrodził się pomysł na książkę "Podlasie muralami stoi".


"Wyślij pocztówkę do babci" – mural i akcja Up to Date Festival w Białymstoku [zdjęcia]

5.06.2019, 15:27

Mural przedstawiający babcię z napisem "Wyślij pocztówkę do babci", który odsłonięto we wtorek w centrum Białegostoku, ma zachęcać do pamiętania o najbliższych. To społeczna akcja organizatorów Up to Date Festival, który po raz 10. odbędzie się w Białymstoku we wrześniu.


W Białymstoku powstał mural Zenka Martyniuka [zdjęcia, wideo]

17.04.2019, 14:30

Zenon Martyniuk zaprezentował swój mural w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok