Radio Białystok | Wiadomości | Średniowieczny bucik został zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego

Średniowieczny bucik został zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego

3.02.2024, 13:29, akt. 18:09

Skórzany bucik dziecięcy z okresu późnego średniowiecza, został odkryty podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie. W Muzeum Podlaskim można go oglądać do końca lutego.

fot. muzeum.bialystok.pl
fot. muzeum.bialystok.pl

Pierwsza edycja akcji "Zabytek miesiąca" odbyła się w 2021 r. 

Akcja "Zabytek miesiąca" ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum - w Ratuszu w Białymstoku. Zmieniają się co miesiąc.


Średniowieczny dziecięcy bucik jest zabytkiem miesiąca - lutego

Bucik odkryli archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, którzy w 2011 r. prowadzili w Tykocinie badania wykopaliskowe. Podczas nich odkryto kilkadziesiąt tysięcy fragmentów ceramiki, a także ok. dwóch tysięcy przedmiotów i ich fragmentów z metali, drewna, skóry i szkła.

Muzeum Podlaskie na swojej stronie internetowej podaje, że prezentowany obecnie skórzany bucik uszyty został na niewielką, dziecięcą stópkę. Cholewka sięga powyżej kostki, przewiązany jest rzemieniem. Muzeum podaje, że wierzch obuwia wykonano ze skóry ze zwierząt z rodziny jeleniowatych, natomiast podeszwę, z lekko spiczastym noskiem - z mięsistej skóry bydlęcej.


Dziecięcy bucik to wyjątkowy zabytek

W dziale archeologii znajdują się jedynie dwa całe buty, oba znalezione podczas prac wykopaliskowych w Tykocinie, w ramach przebudowy ul. Złotej. 


Są to wyjątkowe zabytki, ponieważ przedmioty wykonane z surowców organicznych wymagają specjalnych warunków, aby mogły przetrwać w ziemi setki, a nawet tysiące lat - zaznacza Muzeum Podlaskie.


Z badań archeologów wynika, że środkiem konserwującym bucika była przesycona wilgocią warstwa próchnicy z ograniczonym dostępem tlenu i dużą ilością fragmentów drewna zawierającego garbniki taninowe. Badacze wskazują, że najprawdopodobniej powstała w wyniku prób osuszania terenu, który był podsypywany wiórami drewna i pozostałościami z jego obróbki. 


Być może w tym celu wyrzucone zostały także ścinki skórzane - zużyte lub zniszczone, nienadające się do dalszych napraw przedmioty z tego surowca, który również dobrze chłonął wilgoć. Wśród nich znalazł się również dziecięcy bucik - podało muzeum.


W ramach akcji "Zabytek miesiąca" muzeum prezentowało też inne przedmioty

W ramach akcji "Zabytek miesiąca" prezentowano dotychczas m.in. ceramiczną plakietę z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowaną na lata 30. XX w., przedwojenną figurę fajansową Niedźwiedź, srebrną lampę chanukową z 1875 r., ikonę Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 r., radio z getta w Bielsku Podlaskim, średniowieczny naszyjnik odkryty w podlaskiej miejscowości Czarna Wielka, łyżkę należąca do zesłańca syberyjskiego i książkę z biblioteki Izabeli Branickiej.


Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest największą instytucją muzealną w regionie

Jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum, oprócz siedziby głównej w Ratuszu, wchodzi osiem jej oddziałów, m.in. Muzeum Ikon w Supraślu i Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Nowym oddziałem jest Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa i powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Adam Musiuk nowym konserwatorem zabytków

23.01.2024, 09:56

Dotychczasowy zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk został powołany we wtorek (23.01) na stanowisko podlaskiego konserwatora zabytków. Zapowiedział szersze otwarcie urzędu konserwatora na ludzi, ich oczekiwania i potrzeby.


Sebastian Kochaniec o pomyśle na uatrakcyjnienie siedziby Muzeum Podlaskiego w białostockim Ratuszu

7.01.2024, 12:00

W podsumowaniach roku 2023 nasi Słuchacze zwracali uwagę na nieatrakcyjną ofertę Muzeum Podlaskiego - jego głównej siedziby. Ratusz ma przejść remont, są też plany na stworzenie nowej ekspozycji.


Ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu

14.12.2023, 16:08

Cenna XVI-wieczna ikona przedstawiająca Chrystusa w Majestacie trafiła do zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu - poinformowała w czwartek (14.12) instytucja. Ikonę będzie można zobaczyć w weekend w muzeum.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok