Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: monitorujemy sytuację na granicy z Białorusią

Straż Graniczna: monitorujemy sytuację na granicy z Białorusią

8.02.2024, 10:08, akt. 10:29

Od początku roku znacząco zmniejszyła się liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna przyznaje, że trudno podać jednoznaczną tego przyczynę. Zwraca uwagę, że ruch nielegalnych migrantów jest sterowany i zapewnia, że monitoruje sytuację na tej granicy.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Ze statystyk Straży Granicznej wynika, że już w grudniu ubiegłego roku odnotowano znaczący spadek liczby prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. Było ich ok. 450 na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG, podczas gdy w listopadzie - blisko 1,5 tys.

W styczniu łącznie takich prób było ok. 90 i były wielodniowe okresy, gdy SG nie notowała żadnych prób. W lutym do tej pory odnotowano ich kilkanaście.

Z analiz dotyczących tzw. wschodniego kierunku migracji, którymi dysponuje Straż Graniczna, wynika, że migranci nadal docierają do Rosji, głównie drogą lotniczą, przede wszystkim w oparciu o wizy studenckie i turystyczne. Dalszą podróż odbywają albo w kierunku Mińska na Białorusi (jeśli planowany jest kierunek przekroczenia granicy zewnętrznej UE z Polską, Litwą lub Łotwą) bądź w kierunku Sankt Petersburga, gdy celem jest granica z Finlandią bądź Norwegią.


Aktualna sytuacja na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej determinowana jest działaniami strony białoruskiej, która w sposób instrumentalny wykorzystuje nielegalną migrację do realizacji swoich destabilizacyjnych celów - powiedziała mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG.


Straż Graniczna przyznaje, że trudno obecnie wskazać jednoznacznie przyczynę spadku liczby prób na tej granicy. Zwraca uwagę np. na fakt, że przez długi czas było dużo śniegu i mróz, co zniechęca migrantów do podejmowania prób.

Ocenia przy tym, że wpływ ma na to również skuteczność zastosowanych przez Polskę środków technicznych, czyli stalowa bariera (zapora) oraz tzw. bariera elektroniczna, czyli perymetria i system kamer.


Na polsko–białoruskiej granicy obserwowane są grupy migrantów poruszające się po stronie białoruskiej równolegle do zapory, szukające dogodnego miejsca i okoliczności do podjęcia próby przekroczenia granicy. Niewykluczone jest też skierowanie przez organizatorów nielegalnej migracji działań w inne rejony. Nie zmienia to faktu, że cały czas uważnie monitorujemy sytuację - dodała mjr Katarzyna Zdanowicz.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaski Oddział Straży Granicznej - kandydaci na funkcjonariuszy przechodzą testy sprawnościowe

7.02.2024, 13:03

Jedni zdecydowali się od razu po ukończeniu szkoły, inni chcą zmienić dotychczasową pracę. Wszyscy podkreślają, że ich celem jest służba Ojczyźnie.


Anna Michalska nie będzie rzeczniczką Straży Granicznej

26.01.2024, 07:07

Kpt. SG Anna Michalska potwierdziła PAP, że od piątku (26.01) przestaje pełnić funkcję rzeczniczki prasowej komendanta głównego Straży Granicznej. Podziękowała dziennikarzom za współpracę.


W środę 13 cudzoziemców próbowało przekroczyć polsko-białoruską granicę

25.01.2024, 11:40

W środę (24.01) 13 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Wszyscy na widok patroli wycofali się w głąb Białorusi - poinformowała w czwartek (25.01) Straż Graniczna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok