Radio Białystok | Wiadomości | Były bankowy doradca finansowy został skazany za przywłaszczenie pieniędzy klienta

Były bankowy doradca finansowy został skazany za przywłaszczenie pieniędzy klienta

19.02.2024, 19:25, akt. 19:35

Na dwa lata i cztery miesiące więzienia skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Białymstoku byłego już doradcę finansowego z banku, oskarżonego o działanie na szkodę jednego z klientów i przywłaszczenie pieniędzy, którymi miał zarządzać. Straty przekroczyły 150 tys. zł.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Były bankowy doradca finansowy został skazany za przywłaszczenie pieniędzy klienta - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prawomocny wyrok w sprawie


Sąd okręgowy oddalił apelację oskarżonego i utrzymał wyrok pierwszej instancji. Jest on prawomocny.

Według aktu oskarżenia Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe oskarżony 37-latek, pracując wówczas jako doradca klientów biznesowych w białostockim oddziale jednego z banków, w okresie od maja 2017 roku do marca 2018 roku, wykorzystał do własnych celów pieniądze jednego z klientów, dokonując serii przelewów na swoje konta.

Zarzucono mu, że zamiast spłacić w całości kredyt tego klienta (wedle jego dyspozycji) po wpłacie przez niego na rachunek bankowy 150 tys. zł, oskarżony tego nie zrobił, a opłacał nadal kolejne raty, w międzyczasie wypłacając sobie łącznie blisko 38,5 tys. zł.

Realizując też zlecenie klienta dotyczące zaciągnięcia 100 tys. kredytu, w rzeczywistości wziął na jego konto blisko 250 tys. zł, różnicę - też w mniejszych kwotach - przelewając na swoje rachunki; tu straty sięgnęły 113,7 tys. zł.

Według wyliczeń śledczych, właściciel pieniędzy - prowadzący poważną działalność gospodarczą - stracił w ten sposób ponad 150 tys. zł. Przyznał, że ufał doradcy, a ten nie zapewnił mu elektronicznego dostępu do konta, wskutek czego nie miał on na bieżąco informacji o sytuacji finansowej.

Oskarżony przyznał się, wypłacane jednorazowo kwoty sięgały od kilku do prawie 20 tys. zł; gdy sprawa wyszła na jaw, po postawieniu zarzutów w połowie 2022 roku był przez prawie miesiąc aresztowany.


Skazany ma oddać 152 tys. zł z odsetkami


Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go nieprawomocnie na dwa lata i cztery miesiące więzienia, ma też oddać nieco ponad 152 tys. zł z odsetkami, w formie naprawienia szkody w całości. Wyrok zaskarżył oskarżony; chciał przede wszystkim łagodniejszej kary łącznej lub uchylenia wyroku.

W poniedziałek sąd odwoławczy rozpoznał apelację, wysłuchał głosów stron i zapadł wyrok. Na rozprawę nie stawił się ani oskarżony, ani jego obrońca; prokurator i pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego chcieli utrzymania orzeczenia pierwszej instancji.


Sędzia: zarzuty apelacji były bezzasadne


I Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrok utrzymał w mocy. Uzasadniając to orzeczenie sędzia Wiesław Żywolewski mówił, że zarzuty apelacji były bezzasadne. Przypominał, że przestępstwo było zaplanowane i rozciągnięte w czasie, oskarżony był pracownikiem banku, czyli osobą, do której klient musi mieć zaufanie, a wyrządzona szkoda materialna znacząca.

- Nie ulega wątpliwości, że oskarżony swoim zachowaniem w okresie kilku miesięcy (...) wielokrotnie wprowadzał w błąd pokrzywdzonego, w zakresie charakteru czynności podejmowanych na jego rachunku bankowym. A jako pracownik obsługujący tę firmę i pokrzywdzonego, miał pełen dostęp do tego rachunku - mówił sędzia. Odwoływał się też do zeznań pokrzywdzonego, który wtedy jeszcze nie miał elektronicznej obsługi rachunku, że został on wprowadzony w błąd co do kwot zaciąganego kredytu; był przeświadczony, że dotyczy on dużo niższej kwoty.

Sędzia Żywolewski zwrócił też uwagę, że aby ukryć sytuację na rachunku tego klienta, oskarżony przelewał tam pieniądze z kont innych osób. "Jak gdyby rolując te kwoty zobowiązań i w celu ukrycia tego procederu" - dodał.

źródło: PAP | red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd Rejonowy w Grajewie skazał dwie osoby za groźby w kierunku urzędników państwowych i osób publicznych

19.02.2024, 18:18

Dwie osoby skazał sąd w Grajewie w związku z groźbami pod adresem urzędników państwowych i osób publicznych, m.in. prezydenta Białegostoku. To Robert P. z Goniądza i Marzanna G. z Grajewa - określający siebie jako aktywiści i dziennikarze niezależni.


Więcej spraw i dłuższy czas oczekiwania na prawomocny wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku

19.02.2024, 10:42

Wydłuża się czas oczekiwania na prawomocny wyrok, bo znacznie zwiększyła się liczba spraw do rozpatrzenia. Sąd Apelacyjny w Białymstoku opublikował sprawozdanie ze swojej ubiegłorocznej działalności.


Zapadł wyrok ws. 56-latka, który brutalnie zaatakował znajomego siekierą

8.02.2024, 17:07

Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził w czwartek (8.02) karę - z 25 lat na 15 lat i dwa miesiące więzienia - dla 56-letniego mężczyzny za zabójstwo jego znajomego, którego zaatakował siekierą i brutalnie pobił. Zbrodnia miała miejsce w okolicach Nidzicy. Wyrok jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok