Radio Białystok | Wiadomości | Zapadł wyrok ws. 56-latka, który brutalnie zaatakował znajomego siekierą

Zapadł wyrok ws. 56-latka, który brutalnie zaatakował znajomego siekierą

8.02.2024, 17:07, akt. 17:38

Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził w czwartek (8.02) karę - z 25 lat na 15 lat i dwa miesiące więzienia - dla 56-letniego mężczyzny za zabójstwo jego znajomego, którego zaatakował siekierą i brutalnie pobił. Zbrodnia miała miejsce w okolicach Nidzicy. Wyrok jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd złagodził wyrok mężczyzny, który zaatakował znajomego siekierą 

Sąd częściowo uwzględnił apelację obrońcy, w którego ocenie 25 lat więzienia było karą rażąco surową. Obniżając ją sąd apelacyjny przyznał, że - biorąc pod uwagę wiek sprawcy i fakt, że po odbyciu całego wyroku wyszedłby on z więzienia mając ponad 80 lat - 25 lat byłoby karą "zbliżoną do dożywocia".


Między znajomymi doszło do sprzeczki - to zapoczątkowało zbrodnię

Sprawa dotyczyła zbrodni, która miała miejsce w kwietniu 2023 roku w gminie Nidzica. Obaj mężczyźni znali się, byli mieszkańcami tej samej wsi. Według prokuratury, pokrzywdzony przyszedł w odwiedziny do samotnie mieszkającego kolegi.

Wspólnie pili alkohol i w pewnym momencie doszło pomiędzy nimi do nieporozumienia i szamotaniny, w trakcie której gospodarz uderzył swojego gościa w tył głowy siekierą, a gdy pokrzywdzony upadł, zaczął go bić pięściami, kopać po twarzy i klatce piersiowej. Zadał mu też ciosy siekierą w prawe ramię.

Śledczy ustalili, że po tym wszystkim oskarżony zostawił umierającego znajomego w przedpokoju, a sam dalej pił alkohol, potem poszedł spać. Następnego dnia rano zniszczył telefon ofiary. Rozpoczął też przygotowania do pozbycia się zwłok, które zaciągnął do piwnicy.


56-latek okradł zwłoki ofiary

Zdaniem prokuratury, oskarżony po dokonaniu zabójstwa również okradł zwłoki, zabierając z portfela pokrzywdzonego 500 zł. Płacił potem tymi pieniędzmi za alkohol w miejscowym sklepie. Dwa dni później został zatrzymany, a potem tymczasowo aresztowany. W areszcie przebywa do dziś.


Sprawca działał z zamiarem bezpośrednim zabójstwa

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał mężczyznę na 25 lat więzienia. To kara za zabójstwo oraz za kradzież pieniędzy i zniszczenie telefonu. Sąd zdecydował, że oskarżony ma zapłacić na rzecz dwóch osób - bliskich zmarłego - po 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.


Sąd Apelacyjny w Białymstoku obniżył wyrok za zabójstwo do 15 lat więzienia

Jak uzasadniał sędzia Tomasz Uściłko, do zbrodni doszło "tak naprawdę bez przyczyny i bez powodu", sprawca działał z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, a na jego agresję decydujący wpływ miał wypity alkohol. Sędzia zwracał uwagę, że stopień winy sprawcy i społecznej szkodliwości czynu były bardzo wysokie, ale jednocześnie pytał, czy na tyle wysokie, by uzasadniać orzeczenie kary 25 lat więzienia.

Wyjaśniał, że o ile każde zabójstwo powinno być surowo karane, to sąd musi wziąć pod uwagę, by kara realizowała też cele zapobiegawcze wobec skazanego i uwzględniała okoliczności, które można uznać za łagodzące. Sąd wymienił wśród nich wcześniejszą niekaralność sprawcy i to, że prowadził ustabilizowany tryb życia, miał dobre relacje z rodziną.


Gdyby mężczyzna odbył karę w całości, więzienie opuściłby jako 80-latek.

Sędzia Tomasz Uściłko mówił, że wyrok 25 lat więzienia miałby charakter kary izolacyjnej.


W swoich konsekwencjach kara ta byłaby zbliżona do dożywotniego pozbawienia wolności. Nawet najwyższy stopień społecznej szkodliwości i stopień winy nie uprawniają do orzeczenia kary, de facto izolacyjnej, jeżeli wszystkie okoliczności wpływające na jej wymiar wskazują, że kara łagodniejsza pozbawienia wolności osiągnie cele zapobiegawcze i wychowawcze w stosunku do sprawcy - mówił sędzia Tomasz Uściłko.


Sąd zdecydował, że kara 15 lat więzienie jest uzasadniona

Sąd ocenił, że cele zapobiegawcze i wychowawcze spełni kara 15 lat więzienia, a wieloletni pobyt skazanego w więzieniu wymusi na nim abstynencję od alkoholu, pozwoli odbyć pełną terapię odwykową i przeprowadzić wobec niego działania wychowawcze i resocjalizacyjne.


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie rozpocznie się proces ws. zabójstwa sprzed 23 lat

29.01.2024, 11:17

Na wokandę Sądu Okręgowego w Białymstoku trafiła sprawa brutalnego zabójstwa, do którego doszło ponad 23 lata temu w Surażu. Oskarżony o tę zbrodnię mężczyzna był wówczas nastolatkiem, ofiarą była jego krewna. By ukryć ślady przestępstwa, sprawca podpalił dom.


15-latek z Suraża brutalnie zamordował ciotkę. Bił ją parasolką i rakietką tenisową

5.01.2024, 17:40

Do tragicznego zdarzenia doszło 16 lipca 2000 roku w Surażu koło Białegostoku. W tamtym dniu 15-letni Krzysztof popełnił okrutne morderstwo - zamordował swoją ciotkę Barbarę.


Jest prawomocny wyrok ws. 22-latka, który zabił dziadka i usiłował zabić babcię

31.10.2023, 14:59

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (31.10) karę 25 lat więzienia dla 22-latka, za zabójstwo dziadka i usiłowanie zabójstwa babci; sprawca podpalił też dom, w którym mieszkała jego rodzina i on sam. Apelację, którą sąd uznał za bezzasadną, składał obrońca. Wyrok jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok