Radio Białystok | Wiadomości | Nie rozpocznie się proces ws. zabójstwa sprzed 23 lat

Nie rozpocznie się proces ws. zabójstwa sprzed 23 lat

29.01.2024, 11:17, akt. 13:29

Na wokandę Sądu Okręgowego w Białymstoku trafiła sprawa brutalnego zabójstwa, do którego doszło ponad 23 lata temu w Surażu. Oskarżony o tę zbrodnię mężczyzna był wówczas nastolatkiem, ofiarą była jego krewna. By ukryć ślady przestępstwa, sprawca podpalił dom.

Fotolia.com
Fotolia.com

Termin procesu ws. zabójstwa został przesunięty

Mężczyzna oskarżony o zabójstwo i podpalenie został zatrzymany w USA i - po trzyletniej procedurze - wydany Polsce w ramach ekstradycji. Jego proces miał rozpocząć się w poniedziałek (29.01), ale rozprawa została odwołana z powodu choroby sędzi. Kolejnym terminem jest pierwsza połowa lutego.


Śledztwo w tej sprawie było prowadzone w Krakowie

Śledztwem zajmował się Dział ds. Niewykrytych Zabójstw - tzw. Archiwum X, utworzony sześć lat temu w Małopolskim Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.


Oskarżony popełnił morderstwo ponad 23 lata temu

Do morderstwa doszło 16 lipca 2000 roku w Surażu. Oskarżonemu, który jest bratankiem męża ofiary, zarzucono dokonanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Sprawca w czasie popełnienia morderstwa miał tylko 15 lat, przez co grozi mu do 25 lat więzienia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawca był bardzo brutalny. Bił kobietę po twarzy, głowie, szyi i ramionach. Dusił rękami, przyciskał kolanem klatkę piersiową do podłogi. Udusił ofiarę, a chcąc zatrzeć ślady, podpalił dom, w którym doszło do zabójstwa.


Prokuratorzy z tzw. Archiwum X wrócili do sprawy w 2019 roku

Początkowo postępowanie zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawcy, jednak prokuratorzy z małopolskiego tzw. Archiwum X wrócili do sprawy w 2019 roku i zgromadzili materiał dowodowy, który dał podstawy do wydania postanowienia o przedstawieniu mężczyźnie zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Udało się też ustalić, że przebywa on w Stanach Zjednoczonych.

Po skierowaniu wniosku o ekstradycję do strony amerykańskiej, ówczesny podejrzany został zatrzymany w grudniu 2020 roku. Do 2023 roku trwała procedura ekstradycyjna przed sądami w USA. W czerwcu został wydany Polsce. Po postawieniu zarzutów nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Jest tymczasowo aresztowany.

źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed białostockim sądem zakończył się proces apelacyjny 59-latka oskarżonego o zabójstwo żony i teściowej

18.01.2024, 18:27

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek proces odwoławczy 59-latka, nieprawomocnie skazanego na dożywocie za zabójstwo żony i teściowej. Do zbrodni doszło w maju 2022 roku w Wyszkowie (Mazowieckie). Wyrok pierwszej instancji zaskarżył obrońca.


15-latek z Suraża brutalnie zamordował ciotkę. Bił ją parasolką i rakietką tenisową

5.01.2024, 17:40

Do tragicznego zdarzenia doszło 16 lipca 2000 roku w Surażu koło Białegostoku. W tamtym dniu 15-letni Krzysztof popełnił okrutne morderstwo - zamordował swoją ciotkę Barbarę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok