Radio Białystok | Wiadomości | Członkowie stowarzyszenia Wizna 1939 sprawdzali georadarem miejsce, w którym mogą być pochowani powstańcy styczniowi

Członkowie stowarzyszenia Wizna 1939 sprawdzali georadarem miejsce, w którym mogą być pochowani powstańcy styczniowi

autor: Paweł Wądołowski

13.04.2024, 17:52, akt. 18:05

Pod tym krzyżem może być grób powstańców styczniowych, ale to nie jedyna tajemnica, którą kryje to miejsce. Do takiego wniosku doszli w sobotę (13.04) członkowie stowarzyszenia Wizna 1939. Georadarem sprawdzali miejsce, które wskazali im mieszkańcy miejscowości Jankowo Młodzianowo koło Nowogrodu.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Członkowie stowarzyszenia Wizna 1939 sprawdzali georadarem miejsce, w którym mogą być pochowani powstańcy styczniowi - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Trzej powstańcy pochowani pod świerkami

- Wiemy z przekazów starszych ludzi, że prawdopodobnie tak było. Że trzej powstańcy tędy przechodzili, pytali o najkrótszą drogę do Nowogrodu i Rosjanie ich zabili. Miejscowi, pan Dąbkowski prawdopodobnie zajął się pochówkiem, postawił krzyż i zasadził te świerki - mówiła jedna z mieszkanek.

Członkowie stowarzyszenia Wizna 1939 zbadali miejsce koło krzyża georadarem i nie prowadzili prac ziemnych. Jak mówili - ze względów na historyczne znaczenie tego miejsca.


Nie tylko powstańcy pochowani pod krzyżem

- Ten przydrożny krzyż - jak się okazuje - skrywa tajemnicę z okresu Powstania Styczniowego. Jeden z mieszkańców poprosił nas o pomoc w sprawdzeniu czy jest tu mogiła. Bo według przekazu ich dziadków i pradziadków w tym miejscu powinni być pochowani trzej powstańcy. Ale w trakcie pracy już na miejscu inna osoba powiedziała nam, że według tego co wie pod tym krzyżem powinni być pochowani także żołnierze radzieccy. A że przy takich krzyżach często składane były ciała żołnierzy to sprawdziliśmy i to się potwierdziło - mówi Dariusz Szymanowski ze stowarzyszenia Wizna 1939.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


160 rocznica śmierci Konstantego Kalinowskiego 22.03.2024

22.03.2024, 14:00

160 lat temu w Wilnie, na Rynku Łukiskim, za udział w powstaniu, powieszony został Konstanty Kalinowski– polsko-białoruski działacz niepodległość.


W Surażu uczczono pamięć ofiar powstania styczniowego

28.01.2024, 09:10

Była uroczysta msza, koncert pieśni patriotycznych i okolicznościowe przemówienia. W niedzielę (28.01) w Surażu upamiętniono ofiary powstania styczniowego. Na ich cześć oddano też salwę honorową.


Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki" uczcili 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

21.01.2024, 18:06

Jeźdźcy w strojach z epoki pojawili się w niedzielę (21.01) na suwalskiej Górze Szubienicznej. W ten sposób członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki", działającej przy Muzeum Okręgowym, uczcili 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uczestnicy uroczystości zapalili znicze i odmówili krótką modlitwę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok