Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Łap upamiętnili ks. prał. Józefa Wyznera - w mieście jeden ze skwerów nosi imię duchownego [zdjęcia]

Mieszkańcy Łap upamiętnili ks. prał. Józefa Wyznera - w mieście jeden ze skwerów nosi imię duchownego [zdjęcia]

autor: Barbara Sokolińska

25.05.2024, 14:53, akt. 15:25

Mieszkańcy Łap upamiętnili zasłużonego dla swojego miasta kapłana. Skwerowi u zbiegu ulic Matejki, Kardynała Wyszyńskiego i Matejki nadano imię - zmarłego przed niespełna dwoma laty - księdza prałata Józefa Wyznera. Odsłonięto również pamiątkową tablicę.

fot. Barbara Sokolińska
fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Mieszkańcy Łap upamiętnili ks. prał. Józefa Wyznera - w mieście jeden ze skwerów nosi imię duchownego - relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość nadania skwerowi imienia ks. prał. Józefa Wyznera odbyła się w 85. rocznicę urodzin duchownego, który był budowniczym i pierwszym proboszczem parafii p.w. Świętego Krzyża. Mieszkańcy Łap wspominają go nie tylko jako dobrego kapłana, ale przede wszystkim jako niezwykle ciepłą osobę.


To był cudowny człowiek. Zawsze powtarzał, że najpierw trzeba być człowiekiem, a dopiero później księdzem - mówi jedna z mieszkanek.


Inicjatorami upamiętnienia księdza Józefa Wyznera byli mieszkańcy, którzy stworzyli społeczny komitet jego pamięci i zebrali ponad 1000 podpisów do rady miasta i gminy, by nazwać skwer jego imieniem. Zebrali też pieniądze na pamiątkową tablicę.


Od samego początku, kiedy ksiądz Józef Wyzner przyjechał do Łap, byliśmy z nim ręka w rękę. Widzieliśmy, jak wznosi tę świątynię, jak pracuje, jak się uśmiecha. Niestety, pan Bóg zabrał go do siebie, a my chcemy zachować pamięć o nim. Żeby nasze dzieci i wnuki poniosły to dalej - mówi jedna z mieszkanek.


Ksiądz Józefa Wyzner zostawił łapianom testament - mówi burmistrz miasta Krzysztof Gołaszewski.


Testament powstał po to, żeby jednoczyć i razem działać dla Łap. Bardzo się cieszę, bo to była inicjatywa obywatelska, to wniosek mieszkańców, żeby nadać tę nazwę skwerowi, ale także postawić tablicę upamiętniającą. On nie tylko wybudował kościół jako mury, ale także wspaniałą wspólnotę ludzi - tych ludzi, których wokół siebie skupił - mówi Krzysztof Gołaszewski.


Ksiądz prałat Józef Wyzner pracował w łapskich parafiach przez prawie 30 lat. W 2011 r. przyznano mu tytuł honorowego obywatela miasta.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 450 mln zł ma kosztować budowa drogi wojewódzkiej z Łap do Wysokiego Mazowieckiego - podpisano umowę

6.05.2024, 17:57

454,8 mln zł będzie kosztować budowa drogi wojewódzkiej Łapy - Roszki Wodźki - Wysokie Mazowieckie. W poniedziałek (6.05) w Wysokiem Mazowieckiem podpisano z wykonawcą umowę w tej sprawie.


Przebudowa linii kolejowej Rail Baltica z Czyżewa do Białegostoku - na stacjach Białystok i Łapy trwają największe prace

1.04.2024, 12:41

Budowane są m.in.: zadaszenie peronów i podziemne przejścia. Białystok i Łapy - na tych dwóch stacjach trwają teraz największe prace przy przebudowie linii kolejowej Rail Baltica z Czyżewa do Białegostoku.


Mieszkańcy Łap organizują charytatywny turniej piłki nożnej - chcą zebrać pieniądze na rehabilitację małego Jasia

15.03.2024, 10:02

To szansa na zobaczenie sportowej rywalizacji, wylicytowanie ciekawych przedmiotów, ale przede wszystkim na wsparcie małego Jasia. Mieszkańcy Łap organizują w sobotę (16.03) charytatywny turniej piłki nożnej pod hasłem "Postawmy Janczeka na nogi".

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok