Radio Białystok | Wiadomości | Przebudowa linii kolejowej Rail Baltica z Czyżewa do Białegostoku - na stacjach Białystok i Łapy trwają największe prace

Przebudowa linii kolejowej Rail Baltica z Czyżewa do Białegostoku - na stacjach Białystok i Łapy trwają największe prace

autor: Wojciech Szubzda

1.04.2024, 12:41, akt. 12:52

Budowane są m.in.: zadaszenie peronów i podziemne przejścia. Białystok i Łapy - na tych dwóch stacjach trwają teraz największe prace przy przebudowie linii kolejowej Rail Baltica z Czyżewa do Białegostoku.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W Białymstoku zadaszony jest peron w pobliżu budynku dworca - trwają prace przy sąsiednich peronach.


Stylizowana wiata zabezpiecza już perony nr 1 i 2, jej następna część jest budowana wraz z nowym peronem nr 3. Zabetonowana została ostatnia część przejścia podziemnego, gotowe są już szyby wind i ruchomych schodów. W zależności od umiejscowienia, schody ruchome będą miały 12 lub 15 m długości i 80 cm szerokości. Tunel, schody i windy zapewnią funkcjonalne ciągi komunikacyjne podróżnym, w tym osobom o ograniczonej zdolności poruszania - mówi Tomasz Łotowski ze spółki PKP PLK.


W Białymstoku do tej pory zbudowano ponad 33 km nowych torów i 100 rozjazdów.

Tomasz Łotowski dodaje, że przebudowywana jest też stacja w Łapach.


Powstają dwa nowe, częściowo zadaszone perony - ustawiono już ścianki i widać zarys obu platform. Zaawansowane są budowy dwóch tuneli, które zapewnią wygodne i bezpieczne dojście wszystkim podróżnym. Jeden z nich zastąpił dawną kładkę w pobliżu wieży ciśnień i pozwoli na dostęp do peronów oraz przejście pod terenem kolejowym. Drugi tunel skomunikuje z peronami centrum miasta od strony ul. Sikorskiego - mówi Tomasz Łotowski.


Postępują też budowy w innych częściach Łap. U zbiegu ulic Długiej i Południowej budowane jest przejście podziemne, które zastąpi starą kładkę i umożliwi dostęp na drugą stronę stacji. Zaawansowane są prace przy budowie wiaduktu kolejowego (tunelu pod torami) w rejonie ul. Nilskiego-Łapińskiego. Zbudowano rondo od strony ul. Sikorskiego, przebudowywany jest także układ sąsiadujących ulic.

Przebudowa trasy kolejowej Rail Baltica z Czyżewa do Białegostoku kosztuje 3,4 mld zł - finansowana jest głównie z unijnych pieniędzy. Prace mają zakończyć się w tym roku.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W kolejny etap wkracza budowa ostatniego odcinka tzw. "Trasy Wschodniej" w Suwałkach

21.03.2024, 07:00

Gotowa jest już konstrukcja płyty głównej 44-metrowego tunelu pod szlakiem kolejowym Rail Baltica. Droga połączy ulicę Sejneńską z Osiedlem Kamena.


Burmistrz Grajewa apeluje o wybudowanie bezkolizyjnego przejazdu kolejowego

10.02.2024, 18:31

W Grajewie powinien powstać bezkolizyjny przejazd kolejowy - mówią przedstawiciele władz miasta. Temat wraca w związku z dyskusją na temat trasy Rail Baltica, która ma przechodzić przez Grajewo. Już teraz często zamykane rogatki powodują, że w mieście tworzą się gigantyczne korki. Dlatego to musi się zmienić - mówi burmistrz Dariusz Latarowski.


Nowy wiadukt nad torami w gminie Szepietowo oddany do użytku

7.02.2024, 15:28

Ma to zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym. Od wtorku (6.02) kierowcy mogą korzystać z nowego wiaduktu nad torami w pobliżu przystanku Szymbory koło Szepietowa.


W Podlaskiem na trasie kolejowej Rail Baltica powstaną dodatkowe przejścia podziemne

29.12.2023, 13:25

To ułatwienie dla pasażerów i mieszkańców. Na remontowanej trasie kolejowej Rail Baltica powstaną trzy dodatkowe przejścia podziemne.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok