Radio Białystok | Wiadomości | Premier z wojewodami o strefie buforowej na granicy z Białorusią

Premier z wojewodami o strefie buforowej na granicy z Białorusią

11.06.2024, 10:15, akt. 13:28

Dzisiaj nie może być innego priorytetu dla władzy państwowej i samorządowej, dla władz UE, niż szeroko pojęte bezpieczeństwo; na Podlasiu, widać to z wyjątkową ostrością - powiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego spotkania z wojewodami w Białymstoku.

Spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami w Białymstoku 11.06.2024 fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami w Białymstoku 11.06.2024 fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

„Nieprzypadkowo spotykamy się dzisiaj w Białymstoku. (…) Białystok stał się miejscem w jakimś sensie symbolicznym. To symbolika dość groźna, ale momentami i przygnębiająca” – mówił premier. Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o nielegalną imigrację, ale również o inne napięcia i zagrożenia, które wynikają z agresywnej polityki naszych wschodnich sąsiadów: Białorusi i Rosji.


"Dziś musimy zdać sobie sprawę z tego, że w związku z wojną w Ukrainie i agresywną polityką Białorusi na granicy, mamy do czynienia z realnym zagrożeniem związanym nie tylko z dezinformacją i atakami cybernetycznymi, ale także fizycznymi aktami sabotażu i dywersji na terenie całego kraju” – podkreślił szef rządu.

Premier poinformował, że w ciągu tylko kilku, kilkunastu ostatnich tygodni aresztowano dziesięć osób zaangażowanych w akty dywersji i sabotażu w Polsce. Zaznaczył, że takie zdarzenia mogą się powtórzyć.

Duża rola wojewodów

Premier podkreślił, że mobilizacja administracji państwowej nie dotyczy tylko województw położonych przy wschodniej granicy kraju. „Wraz z ministrem Tomaszem Siemoniakiem odwiedziliśmy miejscową delegaturę ABW. Sytuacja wymaga pełnej koncentracji od was i waszych urzędników” – mówił zwracając się do wojewodów.Szef rządu zaznaczył, że wojewoda sprawdza się w sytuacjach kryzysowych. „Wasza misja nie polega na rutynowym administrowaniu od pierwszego do pierwszego, ale na nieustannej gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe” - ocenił.

Strefa - przeciwko przemytowi migrantów

Strefa - oznaczająca zakaz przebywania na jej terenie - ma, jak uzasadniał premier, "utrudnić przemyt nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską i zbudować lepsze warunki dla służby, zarówno dla Straży Granicznej, jak i wojskowych i policji", które strzegą granicy. 

Strefa ma być utworzona w związku z nasilającymi się - jak podano w uchwale - "wrogimi działaniami hybrydowymi na wschodniej granicy kraju, stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE, strefy Schengen oraz strefy państw NATO, w tym rosnącej presji migracyjnej ze strony obywateli państw trzecich na polsko-białoruskim odcinku granicy".Zakaz przebywania ma obowiązywać na blisko 60,7 km odcinku granicy na terenie działania placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze (Podlaskie). "Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem obejmie 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km" - podało MSWiA. 

Zakaz ma nie dotyczyć miejscowości, szlaków turystycznych tak, aby skutki wprowadzanych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i turystów oraz innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.

Rozporządzenie ws. strefy ma być przyjęte w środę (12.06) i wejść w życie w czwartek. Ma obowiązywać 90 dni.
źródło: PAP | red: tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: Przyjęliśmy uchwałę o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią

10.06.2024, 14:38

"Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją praktyczną jest rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią" - powiedział po obradach rządu w Białymstoku premier Donald Tusk.


Szef MON: zatrzymanie żołnierzy za strzały ostrzegawcze - nie do przyjęcia

6.06.2024, 09:53

Zatrzymanie żołnierzy oddających strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów jest nie do przyjęcia - ocenił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował Onet, Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających uchodźców. Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Do zdarzenia doszło w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne.


Zapytaliśmy mieszkańców przygranicznych miejscowości, co sądzą o zaporze i ogłoszonej przez premiera "Tarczy Wschód"

20.05.2024, 18:41

Donald Tusk ogłosił narodowy plan "Tarcza Wschód" podczas zorganizowanych w Krakowie obchodów 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Jak mówił szef rządu, będzie to tarcza, która zabezpieczy Polskę przed potencjalnymi atakami ze wschodu i odstraszy wroga.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok