Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy samorządowcy uczyli się, jak poprawić cyberbezpieczeństwo w urzędach
Te działania mają poprawić cyberbezpieczeństwo urzędów w naszym regionie. We wtorek (11.06) na Politechnice Białostockiej zorganizowano konferencję "Bezpieczny samorząd", jej celem była edukacja samorządowców.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W konferencji wzięli udział samorządowcy, naukowcy z politechniki i specjaliści z NASKu, wśród nich był zastępca dyrektora tej instytucji Mariusz Madejczyk, który podkreśla, że w ostatnim czasie dochodzi do większej liczby cyberataków.
Obserwuję ten wzrost kilkudziesięcioprocentowy na przestrzeni kilku miesięcy. Mamy do czynienia z atakami państw, które są nam wrogie. Te ataki są wymierzone w kompromitacje instytucji - mówi Mariusz Madejczyk.
Mariusz Madejczyk zaznacza również, że konferencja zorganizowana na Politechnice Białostockiej ma służyć edukacji samorządów. Wziął w niej udział m.in. wójt gminy Jeleniewo Kazimierz Urynowicz, który zna podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa w urzędzie.
Pojawiają się różnego rodzaju informacje, które trzeba odbierać w bardzo ostrożny sposób. Przede wszystkim nie ulegać tym informacjom, mieć zdrowy rozsądek i nie korzystać z linków, które są wysyłane z niewiadomych źródeł - mówi Kazimierz Urynowicz.
W Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa jest m.in. Polskie Radio Białystok, które spełnia w niej istotną rolę, uważa Mariusz Madejczyk.
Media są potrzebne, prowadzicie taką akcję - ostrzegającą przed oszustwami - mówi Mariusz Madejczyk.
W skład koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa oprócz Polskiego Radia Białystok, Politechniki Białostockiej i NASKu wchodzi jeszcze pięć instytucji, między innymi Urząd Wojewódzki.
Będzie więcej pieniędzy na cyberbezpieczeństwo i rozwój kompetencji cyfrowych. Dla samorządów na e-bezpieczeństwo przeznaczono 1,5 mld zł, a umowy mają być zawarte do końca czerwca.
Audycję przygotowała Katarzyna Kozłowska
Urząd miejski w Grajewie inwestuje w bezpieczeństwo sieci. - Jest to możliwe, bo miasto dostało dofinansowanie z funduszy unijnych na zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania.