Radio Białystok | Wiadomości | Podpisano list intencyjny w sprawie "Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego"

Podpisano list intencyjny w sprawie "Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego"

18.04.2024, 12:49, akt. 16:56

Będzie więcej pieniędzy na cyberbezpieczeństwo i rozwój kompetencji cyfrowych. Dla samorządów na e-bezpieczeństwo przeznaczono 1,5 mld zł, a umowy mają być zawarte do końca czerwca.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Podpisano list intencyjny w sprawie "Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego" - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski był w Białymstoku na konferencji prasowej, przy okazji podpisania listu intencyjnego ws. "Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego", którą zainicjował wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Powstała koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa woj. podlaskiego

Główny cel tego porozumienia to edukacja dotycząca cyberbezpieczeństwa.

Minister Krzysztof Gawkowski podkreślił, że kolejnymi krokami po zawarciu takiego porozumienia powinny być: organizacja konferencji, szkoleń, audytów oraz większe pieniądze na cyberbezpieczeństwo.


Środki na cyberbezpieczeństwo, na rozwój kompetencji cyfrowych będą większe. Podjęliśmy w ostatnich tygodniach decyzję, że chcemy w ramach środków z KPO realizować jeszcze więcej różnego rodzaju programów, pilotaży, które mają dawać poczucie bezpieczeństwa, wzmacniać kompetencje cyfrowe. Chcemy zawalczyć o to, żeby jak najmniej było białych plam dotyczących dostępu do Internetu. Zrobimy wszystko, żeby te kompetencje cyfrowe wśród najmłodszych, ale i najstarszych - ze specjalnymi programami skierowanymi dla wszystkich 60 plus - też się rozrastały - mówi Krzysztof Gawkowski. 


Wicepremier dodaje, że dla samorządów na cyberbezpieczeństwo ma być 1,5 mld zł. Umowy mają być zawarte z samorządami do końca czerwca, a projekty realizowane przez dwa lata.


W opinii wicepremiera cyberbezpieczeństwo to wyzwanie XXI wieku 

Jak mówił Krzysztof Gawkowski, porozumienia na rzecz bezpieczeństwa są ważne w dobie przetwarzania ogromnych ilości danych, informacji, sztucznej inteligencji. 


Odpowiedź na sytuację krytyczną, na incydent krytyczny, na różnego rodzaju zagrożenia w ramach cyberbezpieczeństwa jest już odpowiedzią po fakcie, kiedy jesteśmy zaatakowani, kiedy musimy reagować, kiedy dane wyciekły, ktoś nas oszukał, doprowadziliśmy do jakiegoś zdarzenia. A intencją państwa powinno być prewencyjne działanie w takich sytuacjach - mówi Krzysztof Gawkowski.


List intencyjny podpisał min. wojewoda Jacek Brzozowski

List intencyjny w Podlaskiem podpisali: wojewoda Jacek Brzozowski, wicedyrektor NASK Mariusz Madejczyk, rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, przedstawiciele Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok Marcin Tomkiel, dyrektor TVP 3 Białystok Grzegorz Sawicki.


Poczucie i zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego to jest dzisiaj, we współczesnym świecie tak dynamicznych zmian z jakimi mamy do czynienia rzecz poważna, z którą powinniśmy się zmierzyć - mówi wojewoda Jacek Brzozowski.


Wicedyrektor Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) Mariusz Madejczyk wyjaśnił, że w podpisanym liście chodzi o edukację mieszkańców, różnych grup społecznych, w różnym wieku, a także o profilaktykę przestępstw w różnej sferze: gospodarczej, społecznej, obyczajowej.


Edukacja ma być prowadzona nie tylko w szkołach, ale też m.in. wśród firm

Edukacja ma być prowadzona w szkołach, w administracji rządowej, samorządach, wśród firm. 


Aby przeciwdziałać cyberprzestępczości trzeba wiedzieć, na czym polegają te mechanizmy. I to nie są tylko mechanizmy techniczne - to także socjotechnika, to pewne wpływanie na nasze umysły, na nasze lęki, chciwość niestety także - mówi Mariusz Madejczyk.


Wicedyrektor NASK dodał, że przestępcy komputerowi zmieniają swoje metody działania, kradną obywatelom tożsamość i pieniądze. Jego zdaniem w zawartym porozumieniu chodzi o szybkie rozpracowywanie metod działania oszustów, docieranie z informacją do różnych grup - także za pośrednictwem mediów, uwrażliwianie ludzi na temat tych zagrożeń.


źródło: PAP | red: gl, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wokół portfela - Cyberbezpieczeństwo pieniędzy

20.02.2024, 12:18

Audycję przygotowała Katarzyna Kozłowska


Samorząd Grajewa będzie inwestował w cyberbezpieczeństwo

12.02.2024, 15:28

Urząd miejski w Grajewie inwestuje w bezpieczeństwo sieci. - Jest to możliwe, bo miasto dostało dofinansowanie z funduszy unijnych na zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania.


26 milionów złotych trafiło do podlaskich samorządów w ramach programu "Cyfrowa Gmina"

26.08.2023, 17:27

26 milionów złotych trafiło w ciągu dwóch lat do podlaskich samorządów w ramach programu "Cyfrowa Gmina”. Jego efekty podsumował w sobotę (26.08) w Augustowie sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok