Radio Białystok | Wiadomości | Była kierownik kadr w szpitalu MSWiA w Białymstoku oskarżona o mobbing. Też czuje się pokrzywdzona

Była kierownik kadr w szpitalu MSWiA w Białymstoku oskarżona o mobbing. Też czuje się pokrzywdzona

autor: Marta Nazarko

24.06.2024, 11:31, akt. 25.06.2024, 10:53

Złośliwe uwagi, ciągła krytyka, nierówny podział obowiązków, nadmierne obciążanie pracą. Z tym przez wiele lat miały zmagać się cztery byłe już pracownice działu kadr w szpitalu MSWiA w Białymstoku. Zarzucają swojej ówczesnej kierowniczce mobbing. Ona zapewnia, że nic takiego nie miało miejsca i sama czuje się pokrzywdzona. Sytuacja dotyczy lat 2003-2019. Pokrzywdzone i oskarżona nie pracują już w szpitalu.

Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Przed sądem toczy się proces o byłej kadrowej MSWiA oskarżonej o mobbing - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przed białostockim sądem toczy się proces w tej sprawie. Prokuratura zarzuca oskarżonej uporczywe nękanie części podwładnych. Miało to trwać ponad 15 lat i w różnych okresach i dotyczyć łącznie czterech osób. Pokrzywdzone i oskarżona nie pracują już w szpitalu.


Zarzuty byłych pracownic

Według ich relacji kierowniczka utrudniała im wykonywanie obowiązków, jak choćby blokując dostęp do akt, a następnie oczekiwała terminowego wykonywania zadań. Ponieważ ich zdaniem podział obowiązków był nierówny, one wielokrotnie musiały zostawać po godzinach, a za swoją pracę były nieustannie krytykowane. Przełożona odrzucała przygotowane przez nie pisma - jak twierdzą - nieraz nie z powodu merytorycznych błędów, ale użycia innych słów, niż chciałaby tego oskarżona, nawet jeśli oznaczały to samo. 

Mówią też o złośliwych uwagach dotyczących ubioru, problemach z uzyskaniem urlopu, konieczności meldowania każdego wyjścia do toalety, próbach skonfliktowania zespołu, pomijaniu przy udzielaniu premii i awansów. Cała ta sytuacja - jak podkreślają - odbiła się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym.


To nie pierwszy taki przypadek 

Jedna z nich w 2019 r. zgłosiła sprawę dyrektorowi szpitala, a ten zawiadomił prokuraturę. Śledczy ocenili, że inne kobiety przesłuchane w charakterze świadków, również są w tej sprawie poszkodowane, a do mobbingu dochodziło już dużo wcześniej. Skierowany do sądu akt oskarżenia dotyczy wydarzeń z lat 2003-2019.


Komisje antymobbingowe nic nie wykazały

Jedna z pokrzywdzonych skarży się też na opieszałość komisji antymobbingowych, które wyjaśniały sprawę prawie 3 lata i ostatecznie oceniły, że nie da się wskazać, czy do mobbingu doszło czy też nie.


Oskarżona też czuje się skrzywdzona

Oskarżona nie przyznaje się do postawionych jej zarzutów - mówi reprezentująca ją mec. Monika Matulewicz-Rutkowska. Podkreśla, że to "oskarżona czuje się pokrzywdzona ówczesnym działaniem swojego pracodawcy i czuje się skrzywdzona oskarżeniami, które stawiają jej oskarżycielki posiłkowe". Kwestionuje, by do zdarzeń, o których mówią pokrzywdzone w ogóle doszło. 


Komisje antymobbingowe powołane przez pracodawcę nie stwierdziły cech mobbingu w sprawach ze skarg oskarżycielek posiłkowych, a część z rzeczy, o których panie mówią, nie da się zakwalifikować jako mobbing. Jako prawnik mogę powiedzieć, że sąd powinien pracować tylko i wyłącznie na faktach - podkreśla mec. Monika Matulewicz-Rutkowska.


Mecenas dodaje, że na tym etapie - o żadnych szczegółach nie chce mówić, choć w sprawie tej oskarżona ma dużo do powiedzenia.

Sąd do tej pory przesłuchał wszystkie oskarżycielki posiłkowe, teraz trwają przesłuchania świadków.| red: at, sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy w szpitalu w Grajewie dochodzi do mobbingu?

26.10.2023, 18:10

To nie jest miejsce pracy, a obóz pracy - mówi część pracownic grajewskiego szpitala odpowiedzialnych za jego sprzątanie. Uważają też, że ich przełożony stosuje mobbing wobec nich, wymaga więcej niż są w stanie zrobić, straszy je zwolnieniami i jedną z nich zwolnił.


Mobbing w miejscu pracy

5.10.2022, 11:57

Czy ostatnie lata coś zmieniły w sprawie mobbingu? Jak z tym problemem radzą sobie pracownicy i pracodawcy? Czy zmieniły się przepisy a może praktyka?


W miejskiej placówce w Sejnach nie doszło do mobbingu

2.02.2022, 12:46

Stwierdziła to komisja, która przez kilka tygodni badała przypadek zgłoszony przez jednego z pracowników.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok