Radio Białystok | Wiadomości | Jak pomagać małym bocianom, które znajdziemy poza gniazdami?

Jak pomagać małym bocianom, które znajdziemy poza gniazdami?

autor: Paweł Wądołowski

1.07.2024, 18:03, akt. 18:45

Coraz częściej możemy znaleźć małe bociany poza gniazdami. Część z nich już może zaczynać uczyć się latać, ale część mogła wypaść z gniazda albo rodzice zdecydowali, żeby wyrzucić najsłabsze z gniazda.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Z Dawidem Wójcikiem z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Powinniśmy pomóc takim bocianom, ale najpierw trzeba mieć pewność, że takie wsparcie jest potrzebne - mówi Dawid Wójcik, szef Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego Parku Narodowego. 


 Młode pisklęta, które są jeszcze w puchu, nie uczą się latać. Po prostu zostały wyrzucone albo czasami, ucząc się latać, doznają urazów, bo uderzą w linię energetyczną. Jeśli chodzą, ale nie odlatują, to interweniujmy. Do takich lotności bocianów jeszcze mamy trochę czasu. W lipcu będziemy mieli wysyp takich bocianów, które uczyły się latać i doznały jakichś urazów - informuje Dawid Wójcik.


Jeżeli już uznamy, że mały bocian potrzebuje naszej pomocy, możemy zadzwonić do gminy lub ośrodka rehabilitacji zwierząt. A do czasu przyjazdu przyrodników powinniśmy zabezpieczyć pisklę.


 Weźmy jakąś większą szmatkę, zarzućmy ją na pisklaka, wsadźmy do kartonowego pudełka, zróbmy wcześniej dziurki. Pudło to umieśćmy w jakimś cichym, ciepłym, ciemnym miejscu, żeby piskle miało spokój, żeby go nie stresować. Zostawiając takie pisklę, narazimy je na atak psów, lisów, innych wałęsających się zwierząt - dodaje Dawid Wójcik.


Pamiętajmy też, żeby nie zabierać takiego małego bociana do domu. Przyrodnicy mają szansę wyleczyć pisklę i potem umożliwić mu powrót do naturalnego środowiska.

| red: bs, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wkrótce rozpocznie się ogólnopolska akcja liczenia bocianów

9.06.2024, 15:26

To pozwala na śledzenie populacji bociana w Polsce. Pierwszego lipca rozpocznie się ogólnopolska akcja liczenia bocianów.


Bociani wyż demograficzny - w woj. podlaskim zaobserwowano zwiększoną liczebność tych ptaków

19.05.2024, 07:22

Dlaczego w niektórych miejscach nad Narwią czy Biebrzą gromadzą się bociany? Czy nie odlecą przedwcześnie do Afryki? - pytają nas zaniepokojeni słuchacze. Takie stada obserwujemy teraz w całej Polsce północno-wschodniej, te bociany nie gniazdują, a przebywają razem i żerują.


W Internecie można obserwować rodzinę bocianów z gminy Piątnica

15.05.2024, 14:06

Bociani rodzice z miejscowości Rakowo-Czachy w gminie Piątnica doczekali się już młodych. Na gnieździe, które można obserwować online widać małe bociany.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok