Radio Białystok | Wiadomości | Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli swój pierwszy bolid z napędem hybrydowym

Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli swój pierwszy bolid z napędem hybrydowym

autor: Ryszard Minko

9.07.2024, 17:58, akt. 18:18

Pozornie przypomina zeszłoroczny model, ale tak naprawdę jest to niemal całkowicie nowa konstrukcja. Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentowali swój najnowszy bolid wyścigowy, który za kilkanaście dni powalczy na torach w międzynarodowych zawodach Formuła Student.

Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli swój pierwszy bolid z napędem hybrydowym, 9.07.2024, fot. Iryna Mikhno/Politechnika Białostocka
Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli swój pierwszy bolid z napędem hybrydowym, 9.07.2024, fot. Iryna Mikhno/Politechnika Białostocka


0:00
0:00
Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli swój pierwszy bolid z napędem hybrydowym - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej jest zwinniejszy i bardziej aerodynamiczny niż wcześniejsze pojazdy, jednak główna zmiana dotyczy napędu - po praz pierwszy jest to napęd hybrydowy - mówi Kacper Stasiewicz z Cerber Motorsport.Studenci samodzielnie dobrali silniki oraz ich sterowniki, przekładnię planetarną oraz system zmiany biegów. W porównaniu do poprzedniego modelu ulepszono też aerodynamikę auta, czy przepływ powietrza docierającego do chłodnicy, co ma zaowocować jeszcze niższymi temperaturami podczas pracy silnika.

Rektor politechniki Białostockiej profesor Marta Kosior-Kazberuk powiedziała, że przed laty studenci konkurowali w tworzeniu łazików marsjańskich, teraz skupiają się na samochodach wyścigowych. Dodała, że praktyczne konstruowanie takich pojazdów, to najlepsza forma nauki, która pozwala studentom zdobywać unikalne umiejętności. 
Nowoczesna konstrukcja będzie startować w 2024 roku w czterech seriach zawodów: w Austrii, na Węgrzech, w Czechach i w Polsce. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci Politechniki Białostockiej zaprezentowali projekt nowego bolidu wyścigowego

27.03.2024, 14:55

Wizualnie nie będzie się znacznie różnił od poprzedniego modelu, ale faktycznie będzie to całkowicie nowa konstrukcja. Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zaprezentowali w środę (27.03) projekt najnowszego bolidu wyścigowego, jaki za kilka miesięcy powalczy na torach w zawodach Formuła Student.


Młodzi inżynierowie z PB wygrali zawody Formula Student Romania

8.08.2023, 09:49

Zespół Cerber Motorsport, w skład którego wchodzą studenci Politechniki Białostockiej z Wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego i Informatyki, udanie rozpoczęli tegoroczny sezon zawodów młodych inżynierów z uczelni wyższych z całego świata.


Studenckie koła naukowe z białostockich uczelni z ministerialnym wsparciem

24.10.2022, 10:42

Studenckie koła naukowe z białostockich uczelni publicznych otrzymały pokaźne pieniądze na swoją działalność. Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało im prawie 850 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego w projekcie „Najlepsi z najlepszych!”.


Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny bolid

19.07.2021, 17:31

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny, już siódmy bolid CMS-07, który weźmie udział w trzech zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student. Bolid powalczy na torach w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech.


Bolid wyścigowy studentów Politechniki Białostockiej na zawodach Formula Student

30.05.2017, 15:23

Bolid wyścigowy skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej weźmie udział w zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student we Włoszech, w Czechach i na Węgrzech. Pierwsze zawody odbędą się w dniach 19-23 lipca na torze we Włoszech.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok