Radio Białystok | Wiadomości | Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny bolid

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny bolid

19.07.2021, 17:31, akt. 18:22

Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali kolejny, już siódmy bolid CMS-07, który weźmie udział w trzech zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student. Bolid powalczy na torach w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech.

fot. Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka
fot. Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka


0:00
0:00
Nowy bolid studentów PB - realcja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie lub zaprojektowanie i zbudowanie, a następnie wystawienie do zawodów swojego prototypu samochodu wyścigowego. Następnie przez cały rok na jedenastu torach Formuły 1 odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

W poniedziałek (19.07) na placu przed Politechniką Białostocką zaprezentowano najnowszy, siódmy bolid CMS-07, który grupa studentów budowała przez ostatnie dwa lata. Zespół Cerber MotorSport tworzyło 25 studentów wydziałów mechanicznego, elektrycznego i informatycznego.

W bolidzie CMS-07 studenci poprawili wszystkie istotne parametry auta, między innymi aerodynamikę pojazdu, a nowy sposób mocowania elementów oraz wzmocnienia strukturalne pozwoliły na spełnienie wymagań sztywności narzuconych przez regulamin zawodów. Poprawiono także dostęp do komputerów pokładowych w bolidzie, co pozwoli na dostosowywanie parametrów auta do specyfiki torów. Wprowadzono innowacje dotyczące silnika i układu napędowego oraz niski profil opon, co pozwala na zmianę właściwości jezdnych pojazdu.

Pierwszy raz możliwości samochodu wyścigowego będą sprawdzone pod koniec lipca na zawodach w Austrii, na słynnym torze F1 Red Bull Ring w Spielberg. Następnie na Węgrzech i we Włoszech.

Podczas zawodów Formula Student bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem będzie dwukrotne pokonanie 11-kilometrowego toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców. Oprócz tego bolid będzie sprawdzany m.in. pod względem osiągania prędkości na krótkim odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu, wycena kosztów powstania pojazdu oraz biznesplan.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka rozpoczyna współpracę z Głównym Urzędem Miar

5.07.2021, 14:34

Będą wspólnie realizować projekty, a także wykorzystywać wiedzę i technologię. Politechnika Białostocka rozpoczyna współpracę z Głównym Urzędem Miar. W poniedziałek (05.07) przedstawiciele tych instytucji podpisali porozumienie.


Naukowcy z Politechniki Białostockiej z dofinansowaniem na badania nad nowymi przeciwutleniaczami

9.06.2021, 15:53

Naukowcy z Politechniki Białostockiej wraz z warszawskim Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego będą poszukiwać nowych przeciwutleniaczy. Badacze właśnie otrzymali 1,6 mln zł dofinansowania z konkursu Narodowego Centrum Nauki.


9 kół studenckich z białostockich uczelni z ministerialnym dofinansowaniem

13.05.2021, 11:10

Znaleźli się w gronie blisko 130 finalistów z całej Polski – 9 kół studenckich z białostockich uczelni otrzyma dofinansowanie do prowadzonych badań w ramach konkursu Ministra Edukacji i Nauki.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok