Radio Białystok | Wiadomości | 9 kół studenckich z białostockich uczelni z ministerialnym dofinansowaniem

9 kół studenckich z białostockich uczelni z ministerialnym dofinansowaniem

autor: Ryszard Minko

13.05.2021, 11:10, akt. 11:21

Znaleźli się w gronie blisko 130 finalistów z całej Polski – 9 kół studenckich z białostockich uczelni otrzyma dofinansowanie do prowadzonych badań w ramach konkursu Ministra Edukacji i Nauki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Na swoje pomysły białostoccy studenci pozyskali prawie pół miliona złotych.

Najwięcej grantów, bo aż 6 trafi do kół naukowych Politechniki Białostockiej. Studenci dostaną fundusze między innymi na budowę wyścigowego bolidu, opracowanie innowacyjnych desek i budowę autonomicznego robota. W sumie sześć studenckich projektów z politechniki otrzyma prawie 286 tysięcy złotych.

Blisko połowę tej kwoty – 135 tysięcy złotych otrzymają dwa koła naukowe z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Studenci badać będą między innymi przeciwcukrzycowe działanie leku stosowanego do tej pory w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów. Natomiast drugie koło z UMB docenione w ministerialnym konkursie - poszukuje wskaźników ewentualnego szybkiego rozwoju śródmiąższowej choroby płuc u chorych na twardzinę układową.

Nieco ponad 49 tysięcy złotych na projekt „Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi” - otrzymają też studenci z koła naukowego działającego na Uniwersytecie w Białymstoku.

Do konkursu „Studenckie koła tworzą innowacje” zgłoszono prawie 250 wniosków, z których wyłoniono 128 finałowych projektów. W tym gronie znalazło się 9 z białostockich uczelni publicznych. W sumie na studenckie badania ministerstwo edukacji i nauki przekazało nieco ponad 6,5 miliona złotych.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie uczelnie planują zdalną sesję egzaminacyjną i stacjonarne obrony prac dyplomowych

7.05.2021, 09:55

Nadchodząca sesja egzaminacyjna odbędzie się w większości zdalnie, ale już obrony prac magisterskich i licencjatów raczej w siedzibach uczelni. Tak będzie na Politechnice Białostockiej oraz Uniwersytecie w Białymstoku.


Politechnika Białostocka po raz kolejny weźmie udział w akcji "Dziewczyny na politechniki!"

19.04.2021, 13:40

Politechnika Białostocka ma już niemal całkowicie sfeminizowane kierunki, ale nadal są też i takie, na których studentki są rzadkością. Po raz 19 największa podlaska uczelnia techniczna w regionie weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki!".


UMB chce wybudować podziemną aulę pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich

16.04.2021, 13:01

To pomysł, który wzbudza dużo emocji. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce wybudować podziemną aulę nawet na tysiąc osób pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok