Radio Białystok | Wiadomości | UMB chce wybudować podziemną aulę pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich

UMB chce wybudować podziemną aulę pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich

autor: Wojciech Szubzda

16.04.2021, 13:01, akt. 16:29

To pomysł, który wzbudza dużo emocji. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce wybudować podziemną aulę nawet na tysiąc osób pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

UMB chce wybudować podziemną aulę pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Miłośnicy zabytków obawiają się zbyt dużej ingerencji w budowlę, a władze uczelni przekonują, że da się pogodzić historię z nowoczesnością. Z kolei podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz wskazuje, że najpierw potrzebne są prace archeologiczne w tym miejscu, żeby można było określić ewentualny zakres prac.


Podziemna aula na 1000 osób

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel argumentuje, że aula jest potrzebna uczelni, bo teraz UMB nie ma tak dużej sali, w której mogliby się kształcić przyszli lekarze. Zwraca również uwagę, że dziedziniec przed wejściem głównym do Pałacu jest najbrzydszą częścią dawnej rezydencji Branickich. Wskazuje, że są tam betonowe płyty i kostka, na której jest parking.

Dodaje, że rozwój uczelni wymaga też inwestycji w infrastrukturę.


Nasza uczelnia bardzo się rozwija. W ciągu ostatnich czterech lat przyjęliśmy o kilka tysięcy studentów więcej, natomiast nasza baza dydaktyczna zupełnie się nie rozrastała w tym czasie. Mamy dziedziniec, który moglibyśmy zagospodarować, nie ingerując w tkankę historyczną i zbudować pod ziemią aulę, w sumie na tysiąc osób - mówi Marcin Tomkiel.


Rzecznik Uniwersytetu Medycznego dodaje, że największa aula mieściłaby nawet 600 osób, a cztery mniejsze po 100. W razie potrzeby można by je było połączyć i stworzyć jedną dużą.


Potrzebne badania archeologiczne

Podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz zwraca uwagę, że Pałac Branickich położony jest w najstarszej części Białegostoku i niezbędne są badania archeologiczne w tym miejscu.


Jest to strategiczna część Białegostoku, najważniejszy świecki obiekt zabytkowy w województwie podlaskim. To również najstarsza część miasta. Dlatego to wszystko należy uwzględnić w tych planach i dlatego niezbędne będą badania archeologiczne. To one wskazałby nam, co w tym miejscu było w przeszłości, a więc nawet w wieku XVI i jakie możliwości adaptacyjne tego miejsca mogą być w przyszłości - podkreśla prof. Małgorzata Dajnowicz.


Spotkanie ekspertów na temat pomysłu uczelni

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zorganizował spotkanie ekspertów m.in. z dziedziny architektury, urbanistyki, zabytków i historii. W spotkaniu wziął udział m.in. prof. Bartosz Czarnecki z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Przyznaje, że kiedy dowiedział się o pomyśle podziemnej budowli, był nieco zaskoczony, bo jak mówi - spodziewa się, że inwestycja może być bardzo kosztowna.


Natomiast na tym etapie nie można powiedzieć, że nie można tego zrobić, bo jest wiele przykładów ze świata, że takie przedsięwzięcia się podejmuje. Należy jednak myśleć o tym, żeby było to rozwiązanie, które albo w ogóle, albo w minimalnym stopniu byłoby widoczne na zewnątrz - mówi prof. Bartosz Czarnecki.


Inwestycja nie może zrujnować zabytku

Kolejna uczestniczka spotkania Barbara Tomecka z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami uważa, że już nie da się zatrzymać zmian, które mogą nastąpić przed Pałacem Branickich. Natomiast musi być kompromis - podkreśla Barbara Tomecka.


To nie może zaburzyć tego najważniejszego w mieście zabytku, no może drugiego - po kościele św. Rocha. To nie może być coś, co zrujnuje ostatnie 20 lat renowacji Pałacu Branickich - mówi Barbara Tomecka.


Światowy konkurs dla architektów?

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel mówi, że intencją uczelni nie jest, żeby ingerować w przestrzeń historyczną.


To już jest zadanie dla wybitnych architektów, żeby tak zaprojektować coś takiego pod okiem konserwatora zabytków, żeby to nie ingerowało w kubaturę historyczną - podkreśla Marcin Tomkiel.


Dodaje, że w spotkaniu na temat planów uczelni wziął udział przedstawiciel międzynarodowego biura architektonicznego "Foster and Partners" z siedzibą w Londynie. Pracownia ta odpowiada m.in. za przebudowę Raichstagu w Berlinie, stadionu Wembley w Londynie czy Muzeum Brytyjskiego w Londynie.

Marcin Tomkiel liczy, że w konkursie na koncepcję architektoniczną budowy podziemnej auli pod dziedzińcem Pałacu Branickich wezmą udział również światowe biura architektoniczne.


| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rzeźby mitologicznych bóstw stanęły w fontannach ogrodu Pałacu Branickich w Białymstoku

30.11.2020, 18:58

Ogrody Pałacu Branickich znów mają rzeźbiarski wystrój taki, jak przed paroma wiekami. Ostatnie cztery z ponad pięćdziesięciu ogrodowych posągów stanęły w miejscowych fontannach.


Zabytkowy Pałac Branickich w Choroszczy będzie odnowiony

8.11.2020, 07:25

Ostatni remont zewnętrznej części tego budynku był w latach 80. ubiegłego wieku, stąd decyzja o odnowieniu elewacji.


Nowe odkrycia archeologiczne przy Pałacu Branickich w Białymstoku

6.11.2020, 13:43

Sześć oryginalnych, zdobionych elementów kamiennych balustrad i zwieńczenia pilastra na fasadzie pałacu odkryli archeolodzy w ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok