Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka po raz kolejny weźmie udział w akcji "Dziewczyny na politechniki!"

Politechnika Białostocka po raz kolejny weźmie udział w akcji "Dziewczyny na politechniki!"

autor: Ryszard Minko

19.04.2021, 13:40, akt. 13:49

Politechnika Białostocka ma już niemal całkowicie sfeminizowane kierunki, ale nadal są też i takie, na których studentki są rzadkością. Po raz 19 największa podlaska uczelnia techniczna w regionie weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki!".

Źródło fot.: Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka
Źródło fot.: Gabriela Kościuk/Politechnika Białostocka

- To kampania, której celem jest promocja technicznych kierunków studiów, które do niedawna kojarzyły się tylko z mężczyznami - mówi rektor Politechniki Białostockiej profesor Marta Kosior-Kazberuk. Obecnie w zależności od kierunku, na PB studiuje od 40 do 70 procent kobiet. Największy deficyt pań odczuwany jest na wydziale elektrycznym.

Tymczasem kierunki związane między innymi z energetyką stają się dziś coraz bardziej popularne i pożądane przez pracodawców. Przekonała się o tym Adrianna Gołubowska - studentka ekoenergetyki, która już po uzyskaniu tytułu inżyniera znalazła pracę w zawodzie.

Jak mówi, początkowo chciała być księgową, ale zmieniła zdanie po przygotowaniach do matury z geografii, kiedy to najbardziej zapamiętała rozdział z podręcznika dotyczący energetyki kraju. Dlatego podjęła studia ekonergetyczne i już po trzech latach dostała pracę w firmie, w której zajmuje się administracją kontraktów. Chcę także wybrać się na budowę i spróbować projektowania, a firma mnie wręcz do tego zachęca - mówi i dodaje, że na własnej skórze przekonała się, że kierunki techniczne dają więcej możliwości w szybkim znalezieniu pracy.

Tegoroczna ogólnopolska kampania promująca kierunki ścisłe i techniczne odbędzie się w najbliższy czwartek 22 kwietnia. Z uwagi na trwającą epidemię, będą to tylko spotkania online. Od godziny 12:00 do 18:00 zainteresowani, którzy zalogują się na specjalną platformę, wezmą udział w debatach i prezentacjach dotyczących kierunków przyszłości. Z naszego regionu poza Politechniką Białostocką po raz pierwszy w akcji bierze też udział Uniwersytet w Białymstoku, który będzie promował kierunki ścisłe.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Dziewczyny do ścisłych!" - zachęca Uniwersytet w Białymstoku

15.04.2021, 19:24

Zbyt mało kobiet interesuje się studiowaniem nauk ścisłych, dlatego Uniwersytet w Białymstoku przyłącza się do ogólnopolskiej akcji promującej wśród dziewczyn kierunki zdominowane przez mężczyzn.


Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjną nawierzchnią drogową

16.04.2021, 18:30

Naukowcy z Politechniki Białostockiej pracują nad stworzeniem nowego typu nawierzchni drogowej. Ma ograniczyć o 10 decybeli hałas, a także umożliwić zmniejszenie zużycia kruszyw o jedną piątą.


Uczniowie LO Politechniki Białostockiej skonstruowali łazik do badania smogu

7.04.2021, 14:03

Chcą by ich wynalazek regularnie badał powietrze i zachęcał mieszkańców do dbania o jego jakość. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok