Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie LO Politechniki Białostockiej skonstruowali łazik do badania smogu

Uczniowie LO Politechniki Białostockiej skonstruowali łazik do badania smogu

autor: Adam Janczewski

7.04.2021, 14:03, akt. 14:17

Chcą by ich wynalazek regularnie badał powietrze i zachęcał mieszkańców do dbania o jego jakość. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1.

Sergiusz Jakuszewicz, Sandra Mordasewicz, Mateusz Kraśnicki, fot.: Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka
Sergiusz Jakuszewicz, Sandra Mordasewicz, Mateusz Kraśnicki, fot.: Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka

Uczniowie LO Politechniki Białostockiej skonstruowali łazik do badania smogu - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak mówią uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, zaniepokoiło ich, że powietrze w ich okolicy jest złej jakości.


- Zauważyliśmy, że powietrze w Białymstoku jest zanieczyszczone. W naszej okolicy jest dużo domków jednorodzinnych. Wydobywający się z kominów dym jest często bardzo czarny. To bardzo nas zaniepokoiło - wyjaśnia uczennica II klasy Sandra Mordasewicz.


Młodzi konstruktorzy wykonują już pierwsze pomiary.


- Nasz robot może dojechać w każde miejsce, zbadać jakość powietrza i przesłać wyniki badań do internetu. Każdy może sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze na przykład w jego okolicy - tłumaczy uczeń II klasy Sergiusz Jakuszewicz.


Kolega Sandry i Sergiusza - Mateusz Kraśnicki podkreśla, że najbardziej zanieczyszczone powietrze w Białymstoku jest na osiedlach domków jednorodzinnych.


- Choćby w pobliżu ulic Kopernika i Młynowej są stare domki jednorodzinne. Można tam czasem poczuć, że "coś" wisi w powietrzu. Pojawia się drapanie w gardle, łzawienie z oczu. W naszym kraju jest problem z pyłami zawieszonymi - przekonuje Mateusz.


Opiekunem projektu jest nauczyciel fizyki i robotyki Grzegorz Nowik. W jego ocenie łazik nie zlikwiduje smogu, ale może zwrócić uwagę na problem.


- Na łaziku jest kod QR, który można zeskanowac. Gdy uczniowie będą na ulicach robić pomiary w Białymstoku, to zainteresuje przechodniów i będą mogły zeskanować kod. Dzięki temu trafią na stronę internetową z pomiarami, a także informacjami na temat zanieczyszczeń powietrza - opisuje nauczyciel.


Wyniki pomiarów wykonanych przez łazik uczniów Liceum Politechniki Białostockiej można sprawdzić na stronie ev-wozduch.pl.

Projekt doceniło Centrum Nauki Kopernik, firma Boeing, a także prezydent Białegostoku. Uczniowie dostali granty na rozwój wynalazku.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działacze Ruchu "Polska 2050" uważają, że sytuacja z jakością powietrza w Białymstoku nie jest dobra

11.03.2021, 13:55

Sytuacja z jakością powietrza w Białymstoku nie jest dobra, przede wszystkim na osiedlach domów jednorodzinnych. Tak uważają działacze Ruchu "Polska 2050", którzy zainaugurowali w środę (11.03) akcję"Mniej truję".


Augustowianie skarżą się na smog, ale z pomiarów wynika, że jakość powietrza jest dobra

10.03.2021, 07:10

Pomiary te dokonywane są jednak nad jeziorem, z dala od zabudowań. Zdaniem mieszkańców, można mieć więc zastrzeżenia do wiarygodności takich wyników.


W Podlaskiem potrzebna jest uchwała antysmogowa - przekonują działacze Polskiego Alarmu Smogowego

7.03.2021, 14:29

Podlaskie jest jednym z ostatnich dwóch regionów, w których nie ma uchwały antysmogowej. Takie przepisy nie obowiązują jeszcze tylko w województwie warmińsko-mazurskim.


Jak walczyć ze smogiem?

4.03.2021, 11:31

Chociaż wydaje się, że rośnie świadomość społeczna dotycząca smogu, to Polacy niechętnie wymieniają w swoich domach źródła ciepła na ekologiczne. W większości miast, także w Białymstoku, likwidacja "kopciuchów" przebiega w tempie pozostawiającym wiele do życzenia.


Białostoccy działacze Lewicy chcą, by w związku ze smogiem częściej wprowadzano bezpłatną komunikację

25.02.2021, 14:22

W związku z zagrożeniem smogiem chcą, by bezpłatne autobusy jeździły w Białymstoku częściej. Białostoccy działacze Lewicy złożyli petycję do Przewodniczącego Rady Miasta, w której domagają się zmniejszenie progu zanieczyszczeń potrzebnych do wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców.


Białostoccy radni PiS apelują do władz miasta o walkę ze smogiem

18.01.2021, 17:51

O zdecydowane działania w walce ze smogiem apelują do władz Białegostoku miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości.


Podlaskie miejscowości opanował smog

18.01.2021, 08:42

Silny mróz, niewielki wiatr oraz intensywne ogrzewanie domów. To sprawiło, że wiele podlaskich miejscowości opanował smog.


Walka ze smogiem nie jest priorytetem samorządów, m.in. Białegostoku - ocenia PAS

9.01.2021, 07:49

Walka ze smogiem nie jest priorytetem władz wielu polskich samorządów, a wśród nich - Białegostoku. Wskazują na to autorzy najnowszego raportu "Polskiego Alarmu Smogowego".


Eksperci alarmują - smog powoduje wiele chorób, zwiększa też liczbę śmiertelnych ofiar koronawirusa

7.12.2020, 17:12

Na COVID-19 zmarłoby mniej osób, gdyby nie było smogu. Na łamach czasopisma "Cardiovascular Research" naukowcy z Moguncji alarmują, że smog zwiększa liczbę śmiertelnych przypadków COVID-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok