Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy działacze Lewicy chcą, by w związku ze smogiem częściej wprowadzano bezpłatną komunikację

Białostoccy działacze Lewicy chcą, by w związku ze smogiem częściej wprowadzano bezpłatną komunikację

autor: Grzegorz Pilat

25.02.2021, 14:22, akt. 14:25

W związku z zagrożeniem smogiem chcą, by bezpłatne autobusy jeździły w Białymstoku częściej. Białostoccy działacze Lewicy złożyli petycję do Przewodniczącego Rady Miasta, w której domagają się zmniejszenie progu zanieczyszczeń potrzebnych do wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców.

Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat

Zdaniem działaczy Lewicy przepisy z 2017 roku są niewystarczające i trzeba je zmienić.


- Obecny zapis stosowany był zaledwie raz, 3 lata temu, dlatego można jasno stwierdzić, że nie spełnia swojej funkcji, jaką miało być uświadamianie mieszkańców na temat zagrożeń wynikających ze smogu. Wzorem miast, takich jak Poznań i Kraków, chcemy zatem obniżyć próg zanieczyszczeń potrzebny do wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską z 150 mikrogramów/m3 na 100 mikrogramów/m3. Dzięki temu, obywatele i obywatelki naszego miasta zyskają zainteresowanie tematem zanieczyszczeń powietrza i zaczną częściej sprawdzać aktualne pomiary, oraz będą bardziej świadomi tego, że niegdyś dumnie obwieszczany "Zielonymi Płucami Polski" Białystok, zaczyna mieć coraz poważniejsze problemy ze swoim układem oddechowym - mówi Dominik Babiński z Młodych Razem Podlaskie.


Jak podają białostoccy działacze Lewicy, rocznie z powodu smogu umiera blisko 100 mieszkańców Białegostoku. Dlatego, ich zdaniem, zmiany w miejskiej uchwale są niezbędne.


- Smog jest niedocenianym zagrożeniem przez władze. W dniach, kiedy jest ogromne zagrożenie pyłami PM10, czy PM2,5, miasto zachęca do spacerów. Jest to bardzo nieodpowiedzialne. Należy edukować mieszkańców na temat smogu i budować nawyki sprawdzania stanu powietrza. Samorząd powinien rozpocząć ekspansywną walkę ze smogiem i edukować obywateli akcjami informacyjnymi - dodaje Jakub Popławski z Lewicy Razem.


Białostoccy działacze Lewicy, oprócz bezpłatnej komunikacji w dni, kiedy smog jest duży, proponują też zakup dodatkowych miejskich czujników i przyspieszenie wymiany pieców w Białymstoku na bardziej ekologiczne.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni PiS apelują do władz miasta o walkę ze smogiem

18.01.2021, 17:51

O zdecydowane działania w walce ze smogiem apelują do władz Białegostoku miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości.


Podlaskie miejscowości opanował smog

18.01.2021, 08:42

Silny mróz, niewielki wiatr oraz intensywne ogrzewanie domów. To sprawiło, że wiele podlaskich miejscowości opanował smog.


Walka ze smogiem nie jest priorytetem samorządów, m.in. Białegostoku - ocenia PAS

9.01.2021, 07:49

Walka ze smogiem nie jest priorytetem władz wielu polskich samorządów, a wśród nich - Białegostoku. Wskazują na to autorzy najnowszego raportu "Polskiego Alarmu Smogowego".


Likwidacja pieców węglowych

7.01.2021, 12:28

Nowy plan rządu zakłada likwidację pieców do 2030 a na wsi dekadę później. Niska emisja jest bowiem źródłem największego smogu.


Regionalny kongres Lewicy w Białymstoku

27.09.2020, 15:37

Zapowiadają, że będą alternatywą dla rządów prawicy i na spotkaniach z sympatykami będą pisać swój program.


Będą konsultacje z mieszkańcami w sprawie dużej kopalni torfu, która ma powstać na pograniczu gmin Narew i Czyże

10.09.2020, 19:18

Dużą kopalnię torfu, która obejmie 170 ha na pograniczu gmin Narew i Czyże, planuje spółka Wokas z Łosic. W czwartek (10.09) w Urzędzie Gminy Czyże odbyło się spotkanie w sprawie tego pomysłu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćFotolia.com
WYPADEK
11.04.2021, 13:14, akt. 17:01

Mężczyzna wjechał lawetą do rowu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok