Radio Białystok | Wiadomości | Eksperci alarmują - smog powoduje wiele chorób, zwiększa też liczbę śmiertelnych ofiar koronawirusa

Eksperci alarmują - smog powoduje wiele chorób, zwiększa też liczbę śmiertelnych ofiar koronawirusa

autor: Robert Bońkowski

7.12.2020, 17:12, akt. 17:19

Na COVID-19 zmarłoby mniej osób, gdyby nie było smogu. Na łamach czasopisma "Cardiovascular Research" naukowcy z Moguncji alarmują, że smog zwiększa liczbę śmiertelnych przypadków COVID-19.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Smog w czasie pandemii - relacja Roberta Bońkowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Badania pokazały, że średnio na świecie zły stan powietrza wpływa na 15 proc. zgonów osób zakażonych koronawirusem. W Polsce ten współczynnik wynosi aż 28 proc. Gorzej jest m.in. w Czechach (29 proc.) Za Polską, w tej niechlubnej czołówce, plasują się Chiny i Słowenia. Znacznie mniejszy udział zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza obserwuje się w Szwajcarii (22 proc.), Belgii (21 proc.), czy Francji (18 proc.).

Autorzy badania przekonują, że części zgonów wywołanych chorobą COVID-19 można byłoby uniknąć, gdyby mieszkańcy danych regionów nie byli narażeni na zanieczyszczenie powietrza pyłami PM2,5 i PM10.

Pytani przez nas białostoczanie mówią jednak, że szczęśliwie w Podlaskiem smogu jest mniej, niż w innych regionach Polski. Szef Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy z Pododdziałem Chemioterapii USK w Białymstoku prof. Wojciech Naumnik zauważa, że smog – nawet w "małych dawkach" - niesie za sobą wiele złych konsekwencji dla naszego zdrowia.


Smog może wywołać przewlekłe zapalenie oskrzeli w dalszym etapie. Musimy pamiętać, że jest w nim wiele szkodliwych cząstek. Jak ktoś jest na niego przez długi czas narażony, to smog przyczynia się do schorzeń nowotworowych układu oddechowego, zaostrzeń astmy, w dalszym etapie do POCHP. Musimy również pamiętać, że te różne cząstki, które są w smogu, mogą również doprowadzić do innych schodzeń. Na przykład do chorób układu sercowo-naczyniowego czy również nerek – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Naumnik z USK w Białymstoku.


Profesor nauk medycznych z dziedziny pulmonologii dodaje, że ostatnie padania potwierdzają korelację między występowaniem smogu, a częstszych zgonach pacjentów na COVID-19.


Zauważono, że na tych terenach, gdzie jest smog, to tam jest większa śmiertelność z powodu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Zanieczyszczone powietrze powoduje zwiększenie od kilku, do kilkunastu procent śmiertelności z powodu COVID-19. Musimy ciągle mieć w pamięci, że czyste powietrze jest w naszym interesie zdrowotnym. Musimy dbać o jego czystość. Palenie "czym się tylko da" w piecu będzie produkowało szkodliwe cząsteczki, które mogą również powodować, że koronawirus będzie się dalej roznosił – mówi ekspert z kliniki chorób płuc USK w Białymstoku.


Profesor Wojciech Naumnik przypomina, by dbać o czyste powietrze i nie zapominać, że koronawirus jest ciągle wśród nas.


Dbajmy o czyste powietrze w swoim otoczeniu, pamiętajmy o maseczkach, nie rezygnujmy ze spacerów, ale obserwujmy czystość powietrza, a gdy będzie ono złej jakości, to darujmy sobie aktywność fizyczną na zewnątrz. Ponadto zwracajmy uwagę na zdrowe odżywianie i codzienną higienę – wylicza profesor Naumnik.


Jakość powietrza można sprawdzić m.in. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka straż miejska przeprowadziła kilkaset kontroli czystości powietrza od początku sezonu

3.12.2020, 15:34

Białostocka Straż Miejska kontroluje czystość powietrza. Wykorzystuje do tego m.in. drona i smogobus.


Uczelnia z Łomży i białostocka firma opracowują system chroniący miasto przed smogiem

4.05.2020, 16:14

Jak skutecznie rozmieszczać urządzenia do pomiaru czystości powietrza i przewidywać mechanizmy rozprzestrzeniania się smogu na obszarze miasta - temu służyć ma narzędzie opracowywane w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.


Mieszkańcy Łomży wybrali, gdzie pojawi się nowy czujnik jakości powietrza

26.02.2020, 10:43

Nowy czujnik jakości powietrza będzie zamontowany na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży. O tym, gdzie powinno znajdować się takie urządzenie zadecydowali mieszkańcy w internetowej ankiecie.


Akcja SMOG w Polsce - chodzi o wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które zatruwają powietrze

28.01.2020, 11:49

Chodzi o wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które zatruwają powietrze. Kilka tysięcy policjantów, w tym też z woj. podlaskiego, bierze udział w ogólnopolskiej akcji SMOG.


Białostockim smogobusem wykonano już ponad 300 kontroli

24.01.2020, 15:30

To urządzenie do monitorowania jakości powietrza w mieście i skuteczniejszej walki z tym, którzy wrzucają do pieca to, czego wrzucać nie można.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćFotolia.com
WYPADEK
11.04.2021, 13:14, akt. 17:01

Mężczyzna wjechał lawetą do rowu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok