Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem potrzebna jest uchwała antysmogowa - przekonują działacze Polskiego Alarmu Smogowego

W Podlaskiem potrzebna jest uchwała antysmogowa - przekonują działacze Polskiego Alarmu Smogowego

autor: Michał Buraczewski

7.03.2021, 14:29, akt. 8.03.2021, 09:25

Podlaskie jest jednym z ostatnich dwóch regionów, w których nie ma uchwały antysmogowej. Takie przepisy nie obowiązują jeszcze tylko w województwie warmińsko-mazurskim.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Radni podlaskiego sejmiku mogą zrobić dobry krok w walce o czyste powietrze - mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej:


Pewną pomocą byłaby dla województwa podlaskiego uchwała antysmogowa, która by powiedziała, że jeśli ktoś ma "kopciucha", no to może zlikwidować tego "kopciucha" do określonej daty, tak jak ma to miejsce w 14 województwach w kraju - sugeruje Piotr Siergiej.


Miejski samorząd nie może wprowadzić takich przepisów - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk:


Nam cały czas brakuje uchwały przygotowanej przez urząd marszałkowski, na wzór np. województwa małopolskiego - w Krakowie jest zakaz palenia tymi materiałami, które powodują największe zanieczyszczenie - podkreśla Adam Musiuk.


Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska mówi, że za 5 lat w regionie w miastach na prawach powiatu ma nie być "kopciuchów". To założenie programu, który radni sejmiku uchwalili niespełna rok temu:


Do połowy 2026 roku mają zostać wymienione wszystkie kotły, które nie spełniają normy co najmniej dla klasy piątej - informuje rzeczniczka.


Mimo to urzędnicy analizują, czy województwo podlaskie nie potrzebuje uchwały antysmogowej - dodaje Izabela Smaczna-Jórczykowska. Podkreśla, że przemawiać mogą za tym dodatkowe możliwości zdobywania dotacji przez gminy na antysmogowe projekty.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak walczyć ze smogiem?

4.03.2021, 11:31

Chociaż wydaje się, że rośnie świadomość społeczna dotycząca smogu, to Polacy niechętnie wymieniają w swoich domach źródła ciepła na ekologiczne. W większości miast, także w Białymstoku, likwidacja "kopciuchów" przebiega w tempie pozostawiającym wiele do życzenia.


Ponad połowa podlaskich gmin nie będzie mieć punktów konsultacyjnych programu "Czyste Powietrze"

27.02.2021, 08:01

W większości podlaskich gmin na razie nie będzie punktów konsultacyjnych rządowego programu walki ze smogiem "Czyste Powietrze".


Białostoccy działacze Lewicy chcą, by w związku ze smogiem częściej wprowadzano bezpłatną komunikację

25.02.2021, 14:22

W związku z zagrożeniem smogiem chcą, by bezpłatne autobusy jeździły w Białymstoku częściej. Białostoccy działacze Lewicy złożyli petycję do Przewodniczącego Rady Miasta, w której domagają się zmniejszenie progu zanieczyszczeń potrzebnych do wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców.


Białostoccy radni PiS apelują do władz miasta o walkę ze smogiem

18.01.2021, 17:51

O zdecydowane działania w walce ze smogiem apelują do władz Białegostoku miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości.


Podlaskie miejscowości opanował smog

18.01.2021, 08:42

Silny mróz, niewielki wiatr oraz intensywne ogrzewanie domów. To sprawiło, że wiele podlaskich miejscowości opanował smog.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok