Radio Białystok | Wiadomości | Ponad połowa podlaskich gmin nie będzie mieć punktów konsultacyjnych programu "Czyste Powietrze"

Ponad połowa podlaskich gmin nie będzie mieć punktów konsultacyjnych programu "Czyste Powietrze"

autor: Michał Buraczewski

27.02.2021, 08:01, akt. 17:18

W większości podlaskich gmin na razie nie będzie punktów konsultacyjnych rządowego programu walki ze smogiem "Czyste Powietrze".

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Samorządy mogą zawierać porozumienia w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Jak mówi koordynator "Czystego Powietrza" w Podlaskiem Adam Pućko, na 118 gmin w regionie - do programu nie przystąpiła nawet połowa.


Na dzień dzisiejszy mamy podpisane 34 porozumienia, niemniej jednak w kolejce do podpisania kolejnych 12 gmin, które w ostatnich dniach złożyły prośbę o zawarcie takiego porozumienia - dodaje.


Przystąpienie do programu "Czyste Powietrze" oznacza korzyści zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców - twierdzi Adam Pućko.


Po pierwsze - mieszkańcy mieliby dostęp do punktu konsultacyjnego w samorządzie, po drugie samorząd uzyskałby dodatkowe profity finansowe z tego tytułu. To kwota 50 złotych za wydanie zaświadczenia o podwyższonych dochodach oraz drugie 50 złotych za przyjęcie wniosku na podwyższony poziom dofinansowania, jednak to się niedługo zmieni - te kwoty będą większe. Plus dodatkowo dochodzi ta kwota 30 tysięcy potrzebna na otwarcie punktu konsultacyjnego - dodaje.


Mieszkańcy, którzy chcą otrzymać rządowe dotacje na termomodernizację domu znajdą wszelkie informacje na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.

Z dofinansowaniem z tego programu w Podlaskiem zlikwidowano do tej pory ponad 3,5 tysiąca "kopciuchów".

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Walka ze smogiem nie jest priorytetem samorządów, m.in. Białegostoku - ocenia PAS

9.01.2021, 07:49

Walka ze smogiem nie jest priorytetem władz wielu polskich samorządów, a wśród nich - Białegostoku. Wskazują na to autorzy najnowszego raportu "Polskiego Alarmu Smogowego".


Eksperci alarmują - smog powoduje wiele chorób, zwiększa też liczbę śmiertelnych ofiar koronawirusa

7.12.2020, 17:12

Na COVID-19 zmarłoby mniej osób, gdyby nie było smogu. Na łamach czasopisma "Cardiovascular Research" naukowcy z Moguncji alarmują, że smog zwiększa liczbę śmiertelnych przypadków COVID-19.


W Stawiskach powstał punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze"

8.10.2019, 13:41

To jedyne takie miejsce w powiecie kolneńskim - w gminie Stawiski działa punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze".


W kolejnych podlaskich gminach będą punkty informacyjne programu "Czyste Powietrze"

4.10.2019, 07:48

Zainteresowani programem "Czyste Powietrze" będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji i złożenia wniosku o dofinansowanie na wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Kolejne podlaskie gminy podpisały porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, by w swoich siedzibach utworzyć punkty informacyjne programu.


13 gmin w Podlaskiem przystąpiło do rządowego programu "Czyste Powietrze"

20.07.2019, 14:41

Będzie można łatwiej dostać dofinansowanie do wymiany pieców grzewczych na mniej emisyjne oraz na termomodernizację prywatnych domów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok