Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowianie skarżą się na smog, ale z pomiarów wynika, że jakość powietrza jest dobra

Augustowianie skarżą się na smog, ale z pomiarów wynika, że jakość powietrza jest dobra

autor: Marta Sołtys

10.03.2021, 07:10

Pomiary te dokonywane są jednak nad jeziorem, z dala od zabudowań. Zdaniem mieszkańców, można mieć więc zastrzeżenia do wiarygodności takich wyników.

fotolia.com
fotolia.com

Zastępca burmistrza - Filip Chodkiewicz, z tą opinią się nie zgadza.    

Dane z tej stacji są zbierane przez system i prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Wyniki są bardzo mocno zależne od warunków atmosferycznych. Kiedy mamy niskie zachmurzenie i duża wilgotność, to rzeczywiście wówczas okresowo jakość powietrza w mieście jest niedobra. Na przykład normy pyłu PM10 przez kilka dni w tym roku były znacznie przekroczone.

 W tym roku miasto ustawi nową - mobilną stację pomiaru jakości powietrza. Ma ona działać w następnym sezonie grzewczym.

Będzie można przenosić ją co jakiś czas z jednej dzielnicy do drugiej. Na początek planujemy ustawienie tego urządzenia na Borkach, a później przewieziemy w inne miejsce. Będzie to certyfikowana czujka. Ustawimy ją tak, żeby pokazywała jak najbardziej wiarygodne dane, które będą umieszczane w krajowym systemie badania powietrza.

Zastępca burmistrza dodaje, że jakość powietrza w Augustowie znacząco się poprawi, gdy mieszkańcy zrezygnują z pieców na węgiel. Miasto od lat do tego zachęca. Duże nadzieje związane są też z gazyfikacją, która rozpocznie się już w tym roku.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:Augustowianie narzekają na stan powietrza

19.10.2018, 13:20

Ich zdaniem jest ono bardzo zanieczyszczone, a wieczorami wręcz ciężko oddychać.

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok