Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Stacja pomiaru czystości powietrza stanie nad jeziorem. Augustowianie pytają, dlaczego nie w centrum miasta

Stacja pomiaru czystości powietrza stanie nad jeziorem. Augustowianie pytają, dlaczego nie w centrum miasta

autor: Marcin Kapuściński

18.11.2019, 07:15

Ratusz wyjaśnia, że takie są wymogi prawne.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Stacja zlokalizowana będzie niedaleko amfiteatru, w sąsiedztwie ulicy Zarzecze. Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz wyjaśnia, że zakupiona została w ramach projektu dofinansowania wymiany pieców i właśnie tam wskazano taką lokalizację.

Dlaczego czujka nie stanie na Rynku Zygmunta Augusta? Otóż regulacje prawne są konkretne i wskazują, jaka musi być zachowana odległość od zabudowań i ruchliwych szlaków komunikacyjnych. Zainstalowanie takiej czujki przy głównej ulicy w centrum miasta nie daje prawidłowego wskazania. Pył z klocków hamulcowych i unoszący się kurz fałszują wynik.

Chodkiewicz zapowiada jednak, że w mieście pojawi się też drugie urządzenie.

Powstanie również stacja mobilna, która będzie zmieniała swoje położenie. W jej przypadku są już inne łagodniejsze wymogi, co do lokalizacji. Dzięki niej otrzymamy rzetelniejsze punktowe informacje o jakości powietrza.

Stacja nad jeziorem zamontowana zostanie w grudniu. Mobilne urządzenie zacznie działać w przyszłym roku.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie mimo wymiany pieców dalej jest smog. Alarmują miejscy radni

8.11.2019, 07:09

Samorządowcy zwracają uwagę, że mimo realizacji programów wymiany pieców, miasto wciąż ma poważne problemy ze smogiem. Proponują ulgi podatkowe dla tych, którzy wybrali ekologiczne rozwiązania oraz kary dla osób zadymiających miasto.


Sejny mają poważny problem ze smogiem

6.11.2019, 10:42

Potwierdziły to wyniki badań, które zleciły władze miasta. Sytuacja poprawić się ma w przyszłym roku, gdy powstanie tam elektrociepłownia, do której podłączone zostaną budynki wielorodzinne.


Suwalczanie skarżą się, że czasami nie ma czym oddychać. Negatywny raport o smogu

11.10.2019, 08:05

Raport o jakości powietrza w Suwałkach ma być sporządzany co roku. Na jego podstawie będzie można porównać, jak zmienia się jakość powietrza którym oddychamy.

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok