Radio Białystok | Wiadomości | Działacze Ruchu "Polska 2050" uważają, że sytuacja z jakością powietrza w Białymstoku nie jest dobra

Działacze Ruchu "Polska 2050" uważają, że sytuacja z jakością powietrza w Białymstoku nie jest dobra

autor: Edyta Wołosik

11.03.2021, 13:55, akt. 14:17

Sytuacja z jakością powietrza w Białymstoku nie jest dobra, przede wszystkim na osiedlach domów jednorodzinnych. Tak uważają działacze Ruchu "Polska 2050", którzy zainaugurowali w środę (11.03) akcję"Mniej truję".

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Akcja "Mniej truję"

- Będziemy zachęcać do instalowania czujników, żeby wiedzieć jaka naprawdę jest sytuacja w mieście - mówi koordynator akcji Mariusz Konopko.

- Chcemy jak najszybciej doprowadzić do zbudowania takiej sieci czujników, które będą pokazywały realną sytuację. I na tej podstawie chcemy wywierać presję na miasto, ale też z nim współpracować, żeby tę sytuację rozwiązać - dodaje.

Lider Ruchu "Polska 2050" Szymon Hołownia mówi, że nie chodzi o to, by zastępować instytucje odpowiedzialne za to, ale żeby zwrócić im uwagę, że smog jest poważnym problemem.

- My możemy wzbudzić zainteresowanie tematem, pokazać jak jest ważny i zebrać informacje, żebyśmy mogli na bieżąco obserwować, jak wygląda stężenie pyłu w naszym powietrzu, jak ono wpływa na nasze życie i stymulować ludzi do tego, żeby wywierali presję na tych, którzy o tym decydują, żeby coś zaczęli z tym robić - mówi Szymon Hołownia.

W tym celu ma powstać strona internetowa "Smogownik białostocki".


Pięciu podlaskich radnych dołączyło do Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni

Pięciu radnych z Białegostoku, Łomży i Suwałk dołączyło oficjalnie do Ruchu Polska 2050. 

Dwaj białostoccy radni to Maciej Biernacki i Tomasz Kalinowski (wcześniej w klubie KO, obecnie radni niezależni). Łomżyńscy radni to przewodniczący klubu Przyjazna Łomża Dariusz Domasiewicz i radny Zbigniew Prosiński. Radny z Suwałk Adam Ołowianiuk jest w bezpartyjnym klubie prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza "Łączą nas Suwałki".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Augustowianie skarżą się na smog, ale z pomiarów wynika, że jakość powietrza jest dobra

10.03.2021, 07:10

Pomiary te dokonywane są jednak nad jeziorem, z dala od zabudowań. Zdaniem mieszkańców, można mieć więc zastrzeżenia do wiarygodności takich wyników.


W Podlaskiem potrzebna jest uchwała antysmogowa - przekonują działacze Polskiego Alarmu Smogowego

7.03.2021, 14:29

Podlaskie jest jednym z ostatnich dwóch regionów, w których nie ma uchwały antysmogowej. Takie przepisy nie obowiązują jeszcze tylko w województwie warmińsko-mazurskim.


Jak walczyć ze smogiem?

4.03.2021, 11:31

Chociaż wydaje się, że rośnie świadomość społeczna dotycząca smogu, to Polacy niechętnie wymieniają w swoich domach źródła ciepła na ekologiczne. W większości miast, także w Białymstoku, likwidacja "kopciuchów" przebiega w tempie pozostawiającym wiele do życzenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćFotolia.com
WYPADEK
11.04.2021, 13:14, akt. 17:01

Mężczyzna wjechał lawetą do rowu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok