Radio Białystok | Wiadomości | 106 lat temu Białystok odzyskał niepodległość
Oddali hołd wszystkim walczącym o niepodległą Polskę i przypominali wydarzenia sprzed 106 lat. Mieszkańcy Białegostoku, samorządowcy, harcerze i żołnierze w środę (19.02) na Rynku Kościuszki wzięli udział w uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Choć Polska uzyskała wolność 11 listopada 1918 roku, stolica naszego regionu jeszcze przez kilka miesięcy była w rękach wycofujących się ze wschodu Niemców. Podczas środowych uroczystości m.in. harcerze podkreślali, że warto pamiętać o tamtych wydarzeniach i bohaterach.
Miasto u schyłku 1918 i na początku 1919 r. wciąż znajdowało się w rękach Niemców. Wynikało to z faktu, że na wschodzie, w Rosji i w Ukrainie, pozostało jeszcze ponad pół miliona niemieckich żołnierzy. Wtedy Józef Piłsudski uznał, że dla bezpieczeństwa odrodzonej Polski ewakuowana armia niemiecka musi ominąć centrum kraju. Była więc wycofywana drogą przez Białystok.
Miasto chroniło w ten sposób rodzącą się II Rzeczpospolitą przed zalewem kilkusettysięcznej armii niemieckiej. Białostoczanie musieli znosić grabieże zdemoralizowanych klęską żołnierzy armii zaborczej. Dopiero 19 lutego 1919 r. Białystok stał się częścią niepodległej Polski.
Uczestnicy uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Białystok niepodległości wzięli udział w apelu pamięci, a delegacje poszczególnych instytucji, takich jak IPN czy Muzeum Pamięci Sybiru, złożyły kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po odśpiewaniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej, modlitwach ekumenicznych i apelu poległych, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Przedstawiciele władz i służb mundurowych, duchowni i harcerze uczcili 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok.
Biało-czerwone znicze zapłonęły w niedzielę (18.02) o 18:00 na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.
Można było przebrać się w mundur z epoki i poczuć się jak żołnierz z 1919 roku. W ten nietypowy sposób Muzeum Wojska w Białymstoku upamiętniło 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok.